Rola UX Designera w marketingu – jak ważne jest to stanowisko?

Rola UX Designera w marketingu – jak ważne jest to stanowisko?

You are currently viewing Rola UX Designera w marketingu – jak ważne jest to stanowisko?

Przeglądając sklepy internetowe z perspektywy klienta, często możemy natknąć się na witryny, po których poruszanie się jest absolutnie nieintuicyjne. Tworząc różnego rodzaju aplikacje czy właśnie strony, warto mieć na uwadze, że będą z nich korzystać użytkownicy. Wszystko powinno być więc robione w sposób funkcjonalny i łatwy do odczytania przez każdą osobę, chcącą skorzystać z danych usług.

Za taki efekt odpowiedzialny jest właśnie UX Designer. Do niedawna zawód ten był określany mianem niezwykle przyszłościowego. Dziś, obecność takich specjalistów jest na porządku dziennym i to oni zazwyczaj rozpoczynają pracę nad projektem.

Jakie czynności wykonuje UX Designer?

Na samym starcie, warto rozszyfrować pełną nazwę tego zawodu. Jak doskonale wiadomo z języka angielskiego, „designer” jest w wolnym tłumaczeniu projektantem. Większy problem pojawia się jednak w przypadku skrótu „UX”. To oczywiście akronim od sformułowania user experience, co oznacza potocznie „doświadczenia użytkownika”.

ux designer w marketingu

Już po samej nazwie można łatwo wywnioskować, że specjaliści z tej dziedziny są odpowiedzialni za projektowanie poszczególnych produktów na bazie doświadczeń użytkowników. Czy więc zadaniem takiego projektanta jest przybranie roli klienta i tworzenie w ten sposób strony? Odpowiedź może być tutaj bardzo niejednoznaczna. Sam projektant jest bardziej badaczem i mediatorem pomiędzy użytkownikiem, a samą stroną. Wykorzystuje metody badania UX, polegające na zbieraniu opinii i śledzeniu ruchów klientów na poszczególnych witrynach. Na tej podstawie tworzona jest statystyka, która pozwala na maksymalne usprawnienie poruszania się po stronie i ogólny wzrost funkcjonalności.

Dlaczego praca nad projektem zaczyna się właśnie od UX Designera?

Zazwyczaj, każda firma oferująca projektowanie stron internetowych posiada swojego sprawdzonego projektanta do spraw UX. Badanie zachowań użytkowników na stronie jest niezwykle ważne już na etapie tworzenia koncepcji samej witryny. W przypadku zaprojektowania sklepu internetowego bez uwzględnienia odpowiedniej jego funkcjonalności, może się okazać, że tylko nieliczna część użytkowników podoła wyzwaniu złożenia zamówienia za jego pośrednictwem. To w późniejszym czasie przyniosłoby więcej strat niż zysku, a wprowadzane stopniowo zmiany mogłyby zaszkodzić tym klientom, którzy mimo niedogodności postarali się danemu sklepowi zaufać.

Przeprowadzenie wszystkich czynności badawczych jeszcze przed rozpoczęciem projektowania jest niezwykle istotne i komfortowe zarówno dla klientów, jak i samych projektantów.

Jakie czynności zachodzą po skończonej pracy UX Designera?

Zadaniem projektanta UX jest zbadanie i zaproponowanie odpowiednich rozwiązań dotyczących samej koncepcji strony. Nie jest on natomiast odpowiedzialny już za samo wykonanie. Zorganizowanie odpowiedniego interfejsu strony to już rola UI Designera. Dostaje on swego rodzaju wytyczne, zorganizowane przez poprzednika. Na ich podstawie tworzy witrynę adekwatną do oczekiwań klientów, a jego zadaniem jest dopasowanie całego panelu strony do obowiązujących wymagań.