Kto nie marzy o wysokich zarobkach, czasie pracy dostosowanym do własnych możliwości, potrzeb, rytmu dnia? Gdyby tak jeszcze nie tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do miejsca pracy? Samemu decydować ile godzin dziennie poświęca się na pracę i w które dni tygodnia się ją świadczy? Brzmi dobrze prawda? Coraz częściej taki typ pracy jest możliwy do realizacji.
Praca w domu – znak czasów
Praca wykonywana w domowym zaciszu, stała się znakiem naszych czasów. Spora część społeczeństwa wiosną 2020 roku posmakowała pracy, świadczonej z miejsca zamieszkania. Pandemia przewróciła do góry nogami nie tylko funkcjonowanie firm, ale i niemal wszystkie dziedziny naszego życia. Nagle okazało się, że na odległość można nie tylko pracować, ale i uczyć się, studiować, załatwiać urzędowe sprawy. Nawet wizyty lekarskie „odbywać” można we własnych czterech kontach. Wszystko za pomocą komputera, tabletu, telefonu i oczywiście Internetu.
Praca zdalna wykonywana z domu
Obowiązki zawodowe wykonywane w domu głównie kojarzone są z pracą zdalną – komputerem, konkretnymi programami, umiejętnościami jakie powinien posiadać zleceniobiorca. Drugim jej rodzajem jest tak zwane chałupnictwo – czyli wykonywanie prostych czynności, niewymagających od pracownika praktycznie żadnych specjalnych umiejętności, a wszystko z własnego mieszkania. Tego typu praca, wykonywana w domu, nie jest żadną nowością. Jest to doskonała alternatywa dla osób, chcących podreperować domowy budżet lub szukających dodatkowego zajęcia. W Internecie roi się od tego typu ofert – składanie teczek, długopisów, kopert, kalendarzy – możliwości jest wiele. Propozycje takiego zarobkowania kuszą widmem szybkiego wynagrodzenia. Osoby podejmujące się ich, poniekąd same decydują ile i w jakim czasie zarobią. Plusem takiego zajęcia jest elastyczny czas pracy, w pełni dostosowany do możliwości zleceniobiorcy. Nie wymaga także szczególnego przygotowania zarówno zasobów ludzkich, jak i przestrzeni. Takiego zarobkowania może podjąć się praktycznie każda pełnoletnia osoba.
Na czym polega praca składania teczek
Przyjrzyjmy się ofercie dotyczącej składania teczek. Na czym polega ten rodzaj pracy w domu? Sprawa jest banalnie prosta. Z gotowych elementów należy złożyć rzeczone teczki. Proste, prawda? Wszystkie potrzebne materiały zapewnia zleceniodawca. Brzmi jeszcze lepiej. Zatem jedyne co musisz zrobić, to połączyć ze sobą dostarczone części. Oferty takiej pracy z reguły są mało skomplikowane. Mamy podaną ilość sztuk, które wchodzą w skład pakietu, zwykle pięćset lub wielokrotność tej liczby. W takich ogłoszeniach nie brakuje wzmianki o atrakcyjnym wynagrodzeniu. Z reguły podana jest cena za całość zlecenia, a ta zależna jest od wielkości pakietu. Oferta takiej pracy może zawierać wymagany termin realizacji zlecenia. Przy takich ofertach warto przeliczyć ile sztuk teczek jest do złożenia i ile czasu potrzebujemy, by to zrobić. Należy także wziąć pod uwagę, że tego typu zajęcie jest wyjątkowo monotonne i nużące. Stąd dobrze realnie ocenić swoje tak zwane moce przerobowe.
Na co należy uważać przy przeglądaniu ofert pracy na składanie teczek
To, na czym polega ten rodzaj pracy w domu sprawia, że nie brakuje osób chętnych do podejmowania takiej aktywności zarobkowej. Na portalach ogłoszeniowych można znaleźć wiele ofert. Przed przyjęciem zlecenia warto jednak zweryfikować kilka faktów, by nie paść ofiarą oszustwa. Pierwszym krokiem powinna być weryfikacja danych zleceniodawcy – adres, REGON, NIP firmy. Dobrym pomysłem będzie próba kontaktu telefonicznego z numerem podanym w ogłoszeniu. Jeśli numer stale nie odpowiada lub jest nieprawidłowy, powinno się zachować czujność i podjąć dodatkowe próby weryfikacji wiarygodności firmy, zlecającej pracę. Warto zwrócić uwagę na wysokość proponowanego wynagrodzenia. Czy jest ono realne? Należy pamiętać, że zlecenie powinno opłacać się nie tylko osobie podejmującej się jego realizacji, ale także zleceniodawcy. Czerwona lampka powinna nam się zapalić, gdy w ogłoszeniu widnieje bardzo atrakcyjne wynagrodzenie za tak prosta czynność, jaką jest składanie teczek.
Jedną z nieuczciwych praktyk, żeby nie napisać wprost – oszustwem, jakie możemy spotkać przy takich ofertach pracy, jest wymaganie poniesienia wstępnych kosztów za przesłane nam pakiety, służące do skompletowania i złożenia teczek. Koszty te w teorii powinny być zwrócone pracownikowi po zrealizowaniu zlecenia. Rzeczywistość często bywa inna. Pracownik płaci za coś, czego nie rzadko nawet nie zobaczy na oczy. Po wykonaniu przelewu kontakt urywa się, pracownik zostaje nie tylko bez pracy ale i bez pieniędzy, które „zainwestował”. Czarnych scenariuszy jest wiele, bo pomysłowości oszustom nie brakuje. Nie brakuje także osób, które mimo ostrzeżeń nabierają się na tego typu praktyki.
Podsumowanie
Składanie teczek, czy inny rodzaj prostej pracy zarobkowej, wykonywanej w domu, może być pewnym rozwiązaniem dla osób, które z różnych względów nie mogą podjąć się innej formy zarobkowania. Studenci, emeryci, osoby z różnego typu niepełnosprawnościami, świeżo upieczone mamy – dla nich oferty pracy chałupniczej otwierają możliwości podejmowania próby zdobywania niezależności finansowej. Są cennym źródłem doświadczenia. A nierzadko dają realną szansę na całkiem dobry zarobek. Wszystko jest dla ludzi, jednak trzeba uważać, żeby uniknąć oszustów. Gdy podejdzie się do tematu z głową i daleko idącą ostrożnością wysiłek może się opłacić.
Nie ma co z góry odrzucać tego typu ofert pracy. Jeśli jest się wystarczająco zmotywowanym i zaangażowanym w tego typu działania, można na nich nieco zarobić.