Włoskie wybrzeża – odkryj najpiękniejsze plaże i zatoczki

Włoskie wybrzeża – odkryj najpiękniejsze plaże i zatoczki

You are currently viewing Włoskie wybrzeża – odkryj najpiękniejsze plaże i zatoczki

Gdzie powinni udać się we Włoszech miłośnicy plażowania, sportów wodnych i przepięknych naturalnych widoków? Zaplanuj swoją podróż do kraju pizzy, wspaniałego wina, kulturowych tradycji oraz malowniczych plaż?

Wyjątkowy charakter Włoch i tutejszych wybrzeży

Włochy to przede wszystkim doskonale zachowane klimatyczne miasteczka z historią. To również wysokiej klasy muzea, galerie sztuki, teatry, wspaniałe restauracje oraz oczywiście miejsca stworzone przez naturę. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym ostatnim. W związku ze swoim usytuowaniem Włochy mogą się poszczycić linią brzegową o długości 7600 km. Oblewają je wody Morza Śródziemnego, Morza Liguryjskiego, Morza Tyrreńskiego, Morza Jońskiego i Morza Adriatyckiego. Północne oraz południowe wybrzeża Włoch usiane są górami, a ich teren jest mocno zróżnicowany. Wybrzeża środkowe należą do nizinnych, choć nie mniej urokliwych. Które z nich są szczególnie warte odwiedzenia? Wiele zależy od indywidualnych preferencji, dlatego wybraliśmy kilka bardzo różnych, by każdy miał szansę wybrać spośród nich perełki dla siebie.

Najpiękniejsze wybrzeża we Włoszech

  • Wybrzeże Toskanii

Dzikie plaże i nietknięta ludzką ręką natura to największe atuty tutejszych terenów. Na szczególne wyróżnienie zasługują plaże: w prowincji Massa Carrara (Marina di Carrara Centro oraz Ovest), w prowincji Lucca (Litorale Centro, Capannina), w prowincji Piza (plaże w Calambrone, Tirrenia i Marina di Pisa). Co istotne, większość plaż w Toskanii jest bezpłatnych. Do wyjątków należą te przynależące do resortów. Niektóre z odcinków plaż są darmowe dla spacerowiczów, a opłaty pobierane są tylko za wypożyczenie leżaka i parasola.

  • Wybrzeże Sardynii

Plaża Cala Goloritze Beach to wyjątkowo piękna atrakcja dla fanów natury, w którą nie ingerował człowiek. To zupełnie dzika plaża, pozbawiona jakiejkolwiek infrastruktury. Zamiast toalet, pryszniców i punktów gastronomicznych można się tu cieszyć białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą.

  • Wybrzeże Kalabrii

Oblegane przez turystów plaże Tropea i plaża Pizzo, a także bardziej dyskretna Palgheria to propozycje dla fanów przepięknych pejzaży oraz czystej wody. Wybrzeże Kalabrii obejmuje aż 20% włoskiego wybrzeża, a spora jego część nie została naruszona działaniami człowieka. Plaża Spiaggia di Michelino widziana z góry przypomina foldery biur podróży z wycieczek do ciepłych krajów.

  • Wybrzeże Sycylii

Nie mogło zabraknąć na tej liście Perły Morza Śródziemnego. Godna uwagi jest m.in. plaża Mazzaforno w Cefalu. Przejrzyste turkusowe wody i jasny, drobny piasek to nie wszystkie jej zalety. Niezwykle malowniczy krajobraz zyskuje na estetyce dzięki wyłaniającym się spod wody rozmaitych rozmiarów skałom.

Wakacyjne plażowanie we Włoszech

Włochy to prawdziwy raj dla fanów plażingu, wody i słońca. W sezonie letnim warunki pogodowe są znacznie lepsze niż w Polsce, a do tego ogromny wybór plaż sprawia, że każdy może spędzić tu swój urlop w sposób, który najbardziej go relaksuje. Swoją pasję realizują tu co roku surferzy, miłośnicy żeglarstwa, kitesurfingu, deski SUP i innych sportów wodnych, ale również zapaleni fotografowie oraz artyści poszukujący inspiracji.

Zaplanuj nadchodzący urlop na Półwyspie Apenińskim, niech będzie pełen atrakcji lub biernego wypoczynku, jeśli właśnie takiego potrzebujesz w trakcie swoich wakacji. Upoluj tanie bilety lotnicze do Włoch i zacznij szukać niedrogich noclegów w dobrej lokalizacji. Szukając idealnej plaży, wybieraj między piaszczystymi, a kamienistymi, z dobrą infrastrukturą, zapleczem gastronomicznym lub całkowicie naturalne, z turystami lub odludne, szerokie, wąskie, długie, kameralne, przy płaskim, górzystym lub skalistym terenie. A jeśli nie masz jeszcze określonych preferencji, koniecznie wypróbuj kilka różnych plaż, by sprawdzić, na której czujesz się najlepiej.