Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych, czyli wszystko na temat ekstruzji!

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych, czyli wszystko na temat ekstruzji!

You are currently viewing Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych, czyli wszystko na temat ekstruzji!

Profile z tworzyw sztucznych znalazły zastosowanie w przeróżnych branżach, a wszystko to za sprawą swojej wszechstronności wynikającej ze zdolności do przybierania różnego rodzaju kształtów. To z kolei jest możliwe za sprawą procesu produkcyjnego, w jakim z reguły powstają profile, którym jest ekstruzja. Na czym ona polega? Jak w praktyce wygląda wytłaczanie profili? Za chwile wszystkiego się dowiesz!

Ekstruzja – wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych

Co prawda ekstruzja profili z tworzyw sztucznych jest procesem wieloetapowym, jednak jej cechami charakterystycznymi są dwa podstawowe elementy, jakimi jest wytłaczanie oraz termoplastyczność materiału, z jakiego powstają profile. Z tego też powodu wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych może być realizowane tylko wtedy, gdy są one wykonane z termoplastów, takich między innymi jak:

 • polichlorek winylu (PVC)
 • polistyren (PS)
 • polietylen (PE)
 • polipropylen (PP)
 • akrylonitryl-butadien-styren (ABS)
 • polimetakrylan metylu (PMMA)
 • poli(tereftalan etylenu) (PET)

Przygotowanie do produkcji detali i wytłaczanie profili

Przed rozpoczęciem produkcji przeprowadzane są prace projektowe, podczas których ustala się pełną specyfikację produktu, czyli jego dokładny kształt, właściwości i rodzaj termoplastu lub mieszanki tworzyw, z których ma być wykonany detal. Następnie w narzędziowni wykonywane są matryce kształtujące, które będą służyć do formowania profili.

Sama produkcja polega na wytłaczaniu materiału termoplastycznego, który został uprzednio poddany działaniu wysokiej temperatury, aby uzyskać właściwości plastyczne. Przy czym proces ekstruzji wymaga oczywiście specjalnej linii technologicznej, na którą składa się przede wszystkim:

 • lej zasypowy
 • cylinder podgrzewający tworzywo sztuczne
 • ślimak przeciskający tworzywo przez głowicę formującą
 • kalibrator
 • wanna z cieczą chłodzącą

W razie konieczności detale mogą zostać poddane również procesowi postekstruzji, który polega na łączeniu profili o różnych właściwościach. Na przykład, w produkcji profili okiennych z tworzyw sztucznych często łączy się twarde profile z miękką uszczelką.

Zalety wytłaczania profili z tworzyw sztucznych

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych jest popularne ze względu na możliwość uzyskania długich detali o niemal dowolnym kształcie. Jest to niezwykle wydajny proces produkcyjny, który umożliwia personalizację detali. Dzięki temu można wytwarzać profile o zróżnicowanej budowie i właściwościach.

Warto zauważyć, że proces produkcji profili nie kończy się na etapie ekstruzji. Istnieje również możliwość ich dalszej obróbki. Prefabrykacja profili z tworzyw sztucznych może obejmować wiercenie otworów, sztancowanie, frezowanie oraz znakowanie.

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych jest niezwykle ważnym elementem szeroko pojętego przemysłu umożliwiającym produkcję różnorodnych detali stosowanych w niezliczonych branżach. Dzięki zastosowaniu tej metody można tworzyć dostosowane do indywidualnych potrzeb profile o różnych kształtach i właściwościach.