Bezpieczne korzystanie z wyciągarek elektrycznych: krok po kroku

Bezpieczne korzystanie z wyciągarek elektrycznych: krok po kroku

You are currently viewing Bezpieczne korzystanie z wyciągarek elektrycznych: krok po kroku
Professional Tow Truck Driver Preparing Hydraulic Winch for Loading the Damaged Car. Vehicle Transportation Theme.

Off-roadowe trasy, przemierzane terenówką lub quadem należą do najpopularniejszych hobby, które szczególnie upodobali sobie mężczyźni. Ich zaletą jest możliwość spędzenia czasu z dala od miejskiego zgiełku i poznania specyfiki zachowania się pojazdu w trudnych warunkach. Wyjątkowe widoki, przyroda, kontakt z naturą i poznawanie dotąd nieodkrytych terenów to kolejne zalety. Podczas off-roadowych przygód niezwykle ważne jest bezpieczeństwo. Dotyczy to nie tylko czasu jazdy, ale i sytuacji nietypowych, takich jak wyciąganie pojazdu, który został unieruchomiony w trudnym terenie. Użycie wyciągarki elektrycznej musi wiązać się z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa.

Wyciągarki elektryczne – jak podłączyć

Bezpieczeństwo jest priorytetem podczas użycia wyciągarki. Aby podłączyć urządzenie należy ustawić je w odległości 1,5 długości liny od wyciąganego pojazdu. Jeżeli drugi pojazd służy za przestrzeń zakotwiczenia wyciągarki otwórz jego maskę, by zabezpieczyć szybę, zajmij miejsce kierowcy, wrzuć luz i zaciągnij hamulec ręczny.

Wyciągarka elektryczna powinna zostać dopasowana do specyfiki pojazdu. Urządzenia różnią się od siebie udźwigiem, uciągiem i mocą, co powinno zostać dostosowane do warunków technicznych wyciąganego pojazdu. W zależności od tego, z jakiej opresji wyciągany jest pojazd dostosuj wymogi bezpieczeństwa. Dla zachowania pełni bezpieczeństwa oraz powodzenia czynności warto pod koła podłożyć kliny i nie wspomagać procesu wyciągania napędem wyciąganego pojazdu. 

Zastosowanie wyciągarki elektrycznej krok po kroku 

Wysokiej jakości, nowoczesne wyciągarki elektryczne zachwycają niezawodnością oraz doskonałymi parametrami. Dopracowane i spełniające kryteria bezpiecznego użytkowania urządzenia należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. Podpięcie wyciągarki do odpowiedniego elementu pojazdu powinno odbywać się w trybie luzu, dopiero w momencie rozpoczęcia procesu wyciągania zmieniamy tryb pracy urządzenia na aktywny.

zastosowanie-wyciagarki-elektrycznej-krok-po-kroku.jpg

Przed rozpoczęciem wyciągania należy sprawdzić działanie liny poprzez kilkukrotne jej rozwinięcie i zwinięcie. Przy pracy z wyciągarką stosujemy rękawice ochronne. W trybie luzu, zanim zazębi się przekładnia nie wolno włączać silnika pojazdu wyciągającego. Tryb pracy wyciągarki powinien być skoordynowany z uruchomieniem silnika pojazdu. Aby uruchomić wyciągarkę należy przełączyć dźwignię w tryb „Praca”.

Dlaczego należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa przy użyciu wyciągarki elektrycznej?

Wyciągarka elektryczna to nowoczesne urządzenie, spełniające obowiązujące kryteria bezpieczeństwa. Nie oznacza to, że podczas jej użycia zwolniony jesteś z odpowiedzialności i przestrzegania podstawowych zasad bezpiecznego zastosowania produktu. Elektryczna wyciągarka niezawodnie sprawdza się w każdej sytuacji, jednak aby była bezpieczna i niezawodna wymaga przestrzegania kilku zasad. Nie uruchamiaj silnika przed zazębieniem się liny, wynikającym z prawidłowego montażu do zaklinowanego pojazdu. Nie stój za pojazdem podczas procesu wyciągania. Jeśli jest to możliwe, zajmij miejsce kierowcy w pojeździe wyciągającym. Kontroluj prawidłowe zwijanie się liny. Pamiętaj o klinach pod koła pojazdu. Pojazd wyciągany powinien mieć włączony bieg jałowy. Zadbaj o dostateczną ilość przestrzeni, potrzebnej do bezpiecznego wykonania czynności.