Pozostawienie motocykla na otwartej lub zamkniętej przestrzeni grozi ryzykiem uszkodzenia albo kradzieży. W takich przypadkach należy bezzwłocznie zawiadomić policję, jednak istnieje proste rozwiązanie, minimalizujące nielegalne przywłaszczenie. W jaki sposób działają blokady motocyklowe? Czy warto zdecydować się na ich zakup?
Blokada tarczy hamulcowej
Blokada tarczy wyposażona jest w dodatkowy alarm z zamontowanymi czujnikami ruchu, wykrywającymi zmiany pozycji motocykla lub ewentualne uderzenia w maskę. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma uniwersalnego kształtu takiego zabezpieczenia. Przed zakupem blokady tarczy hamulcowej, sprawdź zatem dokładnie jej parametry techniczne i upewnij się, że jest ona dedykowana do modelu motocykla, który posiadasz. Jeśli zdecydujesz się na wybór profesjonalnego, dobrze wykonanego zabezpieczenia, otrzymasz dodatkowo etui, kluczyki, baterię litowo-jonową, imbus oraz linkę zabezpieczającą. Na które koło założyć osłonę? W przedniej części motocykl zabezpieczony jest blokadą kierownicy, więc najlepiej wybrać tylną tarczę. Złodziej będzie musiał podnieść cały pojazd, co z pewnością aktywuje alarm i znacząco utrudni kradzież. Dzięki blokadzie zamontowanej na tylne koło zyskasz sporo czasu na interwencję i ewentualne zawiadomienie policji.
Założenie blokady na tarczę hamulcową
Zabezpieczenia na tarczę hamulcową określane są jako „disc-lock” i pasują do standardowych otworów. Ich montaż jest niezwykle prosty i nie wymaga zaawansowanych umiejętności i znajomości mechaniki motocykla. Wystarczy umieścić disc-lock w otworze bolca, który po zaciśnięciu blokuje koło. Zanim jednak kupisz zabezpieczenie, sprawdź, czy Twój motocykl nie posiada oryginalnych nacięć tarczowych. W takim przypadku montaż blokady będzie niemożliwy. Upewnij się także, czy bolec tarczy nie ma zbyt dużej średnicy. Jakie zalety ma blokada na tarczę? Jest niewielka, łatwa w przechowywaniu i prosta w montażu. Można ją przymocować samodzielnie, w każdym miejscu, bez konieczności wożenia dużych narzędzi. Dobre blokady motocyklowe wykonane są z hartowanej stali odpornej na wilgoć, silne promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne. Wyczuwają minimalne ruchy w dowolnym kierunku, włączając alarm o głośności 100 dB, który trwa przez 15 sek. System automatycznego wykrywania tarczy pozwala natomiast na przewożenie zabezpieczenia bez aktywowania sygnału ostrzegawczego. Dodatkowe, przydatne funkcje to LED-y, których kolor informuje o stanie baterii i uzbrojenia.
Łańcuchowa blokada motocyklowa
Jakie jeszcze blokady oferują producenci? Na stronie www.intermotors.pl motocykliści znajdą m.in. zamki łańcuchowe z dodatkową kłódką, które stanowią połączenie wygody i funkcjonalności. Blokada ze względu na swoją lekką konstrukcję mieści się w schowku jednośladu, a po zamontowaniu skutecznie chroni koło odstraszając złodziei. Zabezpieczenie to idealna propozycja dla wielbicieli małych i dużych motocykli. Wszystkie zamki z łańcuchem dostępne na naszej stronie posiadają certyfikat Sold Secure Motor Scooter SILVER i Art 3, co gwarantuje ich skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania. Blokady dostępne na rynku posiadają specjalną osłonę, chroniącą lakier, i antykorozyjną powłokę cynkową. Warto dodać, że dzięki zastosowaniu hartowanej stali, łańcuchy są odporne na przecinaki do śrub i inne tego typu narzędzia do kradzieży.
Blokada motocyklowa – linka z zapięciem
Założona blokada to nowoczesna ochrona kasku lub bagażu. Jej konstrukcja opiera się na aluminiowym karabinku, który przymocowuje się do ringów kasku. Blokady posiadają też specjalny pasek dedykowany kaskom z klamrą szybkiego zwalniania.
Blokada motocyklowa – ile kosztuje?
Cena blokady zależy od modelu. Najprostsze linki można kupić już za 15 zł. Na rynku są też dostępne bardziej zaawansowane systemy, chroniące przed kradzieżą. Wybierając taką blokadę, trzeba się jednak liczyć z wydatkiem kilkuset złotych. Które zabezpieczenie wybrać? Wszystko zależy od własnych potrzeb i indywidualnych preferencji. Każda blokada ma swoje wady i zalety. Warto jednak pamiętać, by kupić model wykonany z wysokiej jakości materiałów, posiadający odpowiednie certyfikaty. W przeciwnym razie blokada nie spełni swojego zadania, co zwiększa ryzyko kradzieży. Duże znaczenie ma też producent zabezpieczenia. Najlepiej postawić na sprawdzoną firmę, specjalizującą się w blokadach na motocykle. Ogromnym ułatwieniem przy zakupie konkretnego modelu są opinie klientów. Warto zwrócić uwagę na opisywane przez nich wady i zalety blokady. Z pewnością pomoże to w wyborze modelu, który będzie skutecznie chronił pojazd przed złodziejami. Kolejnym, mniej istotnym aspektem, jest sam kolor blokady. Producenci oferują różne wykończenia zabezpieczeń, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do kolorystyki jednośladu.
Jeśli szukasz wysokiej jakości, funkcjonalnej blokady do swojego motocykla, serdecznie zapraszamy do naszego sklepu https://www.intermotors.pl/oferta/zabezpieczenia-antykradziezowe-5010397~92460. Znajdziesz tam różnorodne zabezpieczenia typu disc-lock i u-lock. Każda blokada posiada niezbędne certyfikaty, potwierdzające jakość i bezpieczeństwo