Transport pneumatyczny materiałów sypkich

Transport pneumatyczny materiałów sypkich

You are currently viewing Transport pneumatyczny materiałów sypkich

Jak działa, czy warto z niego skorzystać?

Transport materiałów sypkich w szybki efektywny sposób to spore wyzwanie. Ze względu na ich charakterystykę przenoszenie dużych ilości tego typu surowców wymaga zastosowania specjalistycznych technik. Jedna z nich to transportu pneumatyczny, dzięki któremu możliwe jest przemieszczenie sporych ilości materiałów sypkich z bardzo dużą dokładnością.

Jak działa transport pneumatyczny materiałów sypkich?

Pneumatyczny system transportu materiałów sypkich wykorzystuje podciśnienie w celu przenoszenia surowców. Do zasysania materiału wykorzystywany jest specjalny lej lub lanca ssąca. Pobierają one surowiec, a następnie gdy odbiornik wykryje przekroczenie dozwolonego poziomu, wyłączy system. Następnie do zrzutu materiału wykorzystuje się zawór w postaci przepustnicy lub zaworu celkowego w zależności od potrzeb.

Przy pomocy tego systemu tworzy się na przykład stacje rozładunku big bag. Poprzez transport pneumatyczny materiałów sypkich można bowiem błyskawicznie przenieść surowce przewożone w tego typu workach do miejsca docelowego. Każda stacja może być dostosowana do potrzeb użytkownika pod względem wymiarów czy rodzajów rozładowywanych worków.

Zastosowania transportu pneumatycznego materiałów sypkich

Z pneumatycznego sposobu przemieszczania materiałów sypkich skorzysta wiele branż. Systemy transportu stosuje się między innymi w przemyśle spożywczym, czy też młynarsko-zbożowym. Takie rozwiązania znacząco ułatwiają przenoszenie dużych ilości ziaren, czy mąki z miejsca na miejsce bez utraty surowca.

Materiały sypkie spotkamy także w produkcji tworzyw sztucznych. Tam również stosuje się systemy transportu pneumatycznego. Takie technologie to także dobre rozwiązanie w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, czy też w branży farmaceutycznej.

Jedyną zasadą, którą stosuje się przy ocenie tego, czy materiał nadaje się do transportu w ten sposób to jego struktura. Najlepiej sprawdzają się surowce sypkie i suche. Ze względów bezpieczeństwa transportowany materiał nie powinien być wilgotny i lepki. Mógłby bowiem doprowadzić do zapchania systemu.

Dlaczego warto skorzystać z transportu pneumatycznego?

Transport pneumatyczny pozwala na jak najbardziej efektywne przenoszenie materiałów sypkich. Jest to proces bezpyłowy, co znacząco poprawia jego bezpieczeństwo. Zagrożeni nie są pracownicy, którzy przestają być narażeni na szkodliwy wpływ nadmiaru pyłów. Bezpyłowość sprawia także, że transport pneumatyczny materiałów sypkich sprawdzi się również w strefach zagrożenia wybuchem.