Blaty kuchenne z granitu – właściwości i zalety

Blaty kuchenne z granitu – właściwości i zalety

You are currently viewing Blaty kuchenne z granitu – właściwości i zalety

Blaty kuchenne z kamienia to rozwiązanie sprawdzone i wciąż popularne. Wpływ na to mają walory funkcjonalne surowca oraz efektowny wygląd. Najbardziej polecanym kamieniem jest granit, co wynika z kilku czynników, należą do nich trwałość i możliwości aranżacyjne. Z artykułu dowiesz się, jakie są zalety granitu oraz ile trzeba będzie zapłacić za blat granitowy w 2023 roku.

Granit jako surowiec na blaty kuchenne

Granit ma wiele zastosowań w naszych domach i biurach. Świetnie sprawdza się również w realizacjach zewnętrznych. A dlaczego warto go mieć w kuchni? Istotną rolę odgrywa tu trwałość tego surowca. Ze wszystkich kamieni naturalnych, to właśnie granit wykazuje najlepszą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – w tym ścieranie czy zarysowania, na które blaty kuchenne są stale narażone.

Projektując kuchnię chcemy, aby była to piękna przestrzeń, w której dobrze się czujemy. Nie zapominajmy jednak, że to obszar roboczy, codziennie wykorzystywany przez domowników. Odporność na wysokie temperatury oraz niska nasiąkliwość, która wpływa na niewchłanianie wody – to cechy charakterystyczne granitu. Dzięki temu nie traci on z czasem walorów estetycznych. Do tego z granitowych powierzchni łatwo usunąć zanieczyszczenia, co znacząco skraca codzienną listę obowiązków.

Blat granitowy kuchenny – zalety

 Kamień naturalny wciąż jest bardzo popularny w realizacjach kuchni, łazienek czy schodów. Ma to związek z jego właściwościami funkcjonalnymi i genialną estetyką. Ze wszystkich kamieni to właśnie granit najbardziej się wyróżnia, zarówno wytrzymałością jak i wyglądem i wieloma możliwościami aranżacyjnymi – mówi Mariusz Wierzbicki, Kamieniarstwo Diamentum. – Możemy go sprowadzać bądź korzystać z dostępnych w Polsce zasobów. Możliwości jest wiele, ale też widełki cenowe są szerokie, co przyciąga zainteresowanych, bo każdy znajdzie coś odpowiedniego względem swojego budżetu.

Nie można jednak pominąć kwestii estetycznych, zwłaszcza obecnie, gdy wielu z nas posiada nowoczesne wnętrza i kuchnie łączone z salonem. Taka ekspozycja wręcz obliguje nas do stworzenia spójnej aranżacji całego mieszkania. Granitowe blaty kuchenne to wdzięczny pod tym względem materiał, gdyż jest łatwo dostępny w wielu odcieniach, a bogate wzornictwo naturalnego kamienia przykuje wzrok każdego. Jeśli do tego dołożymy możliwości obróbki, w tym piaskowanie czy proszkowanie, zrozumiemy, że granit zapewnia nam wielkie możliwości aranżacyjne i pozwala uczynić z kuchni element designerski.

Ile kosztuje blat granitowy?

– Określenie tego ile kosztuje blat granitowy do kuchni nie jest tak oczywiste – tłumaczy Mariusz Wierzbicki, Kamieniarstwo Diamentum. – Cena jest zawsze ustalana indywidualnie po konsultacji z klientem, generalnie widełki cenowe są takie same przy blatach jak przy schodach i parapetach. Kluczową rolę odgrywa rodzaj granitu i montaż. Pamiętajmy, że to kamień, który możemy zarówno sprowadzić zza granicy jak i wybrać rodzimy odcień. Do tego dochodzi obróbka i szczególne wymagania zamawiającego. Bardzo dużo czynników ma tu znaczenie.

Zależnie od wybranego kamienia, koszt blatu granitowego oscyluje pomiędzy 700 zł a 2000 zł za metr kwadratowy. Firma może ograniczyć się do wycięcia płyty na blat i przekazać klientowi, który chce samodzielnie ją zamontować. W przypadku, gdy zleci się również montaż, należy tę kwotę doliczyć do kosztu materiału. W 2023 roku przedział cenowy to 2300-4000 zł, zależnie od rodzaju i skali prac.