Dla człowieka zdrowe zęby mają bardzo duże znaczenie. Oprócz tego, że służą nam do jedzenia, są dla nas bardzo istotne w procesie wymowy. Dzięki nim wypowiadane słowa są wyraźne. Zdrowe zęby poprawiają również komfort życia. Jednak tak samo, jak zdrowe zęby istotne, są również zdrowe dziąsła. Niestety z różnych powodów, czasami jest to choroba, a czasami po prostu geny, dziąsła nachodzą na zęby lub są całkowicie pozbawione symetrii. Wtedy powinniśmy zdecydować się na gingiwoplastykę. Co to takiego i co ma wspólnego z dziąsłami? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu o dość skomplikowanej nazwie.
Zacznijmy od początku.
Zanim zajmiemy się dokładnie gingiwoplatyką, musimy wiedzieć, czym są dziąsła. Dziąsło jest miękką tkanką, która otacza zęba, a jednocześnie przykrywa powierzchnię kości wyrostka zębodołowego. Dziąsła bardzo ściśle przylegają do zębiny. Niestety, dziąsła nie zawsze są idealne.
Gingiwoplastyka
Gingiwoplastyka, jest inną nazwą plastyki dziąseł. Jest to skomplikowany zabieg chirurgiczny, którego celem jest odtworzenie ich estetycznego wyglądu. Dzięki takiemu zabiegowi dziąsła mają nadany odpowiedni kształt i proporcje względem zębów. Gingiwoplastyka jest bardzo skutecznym zabiegiem, ale również dość drogim.
Kiedy dziąsła należy poddać zabiegowi gingiwoplastyki?
Leczenie w ten sposób może odbyć się z kilku powodów:
– dziąsła są dotknięte wrodzoną wadą genetyczną,
– jest używana zbyt twarda szczoteczka do mycia zębów,
– z powodu złej higieny jamy ustnej, nastąpiło zapalenie dziąseł,
– bruksizm,
– szczękościsk,
– chroniczna wada zgryzu.
Na wyżej wymienionej liście, jest kilka powodów, lub mniej znanych nazw, które warto wyjaśnić.
Bruksizm jest nieświadomym zgrzytaniem zębami, które może występować również w porze nocnej. Czasami bruksizm może przybierać formę napadową. W dłuższej perspektywie tego typu schorzenie może doprowadzić do wielu zmian w stawach i jamie ustnej. Oprócz tego bruksizm może powodować problemy ze słuchem i wzorkiem, a w najgorszych przypadkach, nawet z kręgosłupem.
Używanie twardej szczoteczki do higieny jamy ustnej wydaje się mało znaczącym powodem, który znajduje się na ww. liście. Jednak jest zupełnie inaczej. Nasze zęby i dziąsła, są bardzo wrażliwe, nie tylko na miękkość włosia szczoteczki, ale również na rodzaj pasty, z jakiej korzystamy. Najlepiej korzystać ze szczoteczki z włosiem miękkim lub średnim. Miękką szczoteczkę zastosujemy, jeśli nasze uzębienie jest wyjątkowo wrażliwe. Szczoteczka z włosiem średnim będzie stosowana przez osoby, które takie problemy nie dotyczą. Twarde włosie w szczoteczce do zębów może być użyte, tylko jeśli chcemy wybielić zęby lub usunąć z nich kamień. W każdym z takich przypadków warto dobrać odpowiednią pastę, a w razie pytań warto skonsultować się z dentystą. Używanie twardego włosia w szczoteczce w przypadku wrażliwych zębów i dziąseł może doprowadzić to zniszczenia dziąseł, a tym samym w przyszłości do zabiegu ich plastyki.
Szczękościsk to dolegliwość, która polega na zbyt długim skurczu mięśni stawu żuchwowo-skroniowego. Osoba cierpiąca na szczękościsk nie ma możliwości częściowego lub całkowitego otwarcia ust. Prowadzi to do problemów z mówieniem oraz jedzeniem. Powodów szczękościsku jest kilka, zaczynając od ropnia, a kończąc na raku.
Gingiwoplastyka, jak przebiega zabieg?
Głównym powodem plastyki dziąseł, jest ich nachodzenie na zęby. Jest to powód przede wszystkim estetyczny, co w tym przypadku oznacza zaburzenie równowagi pomiędzy koronami zębów, a dziąsłami. Przez wielu tego typu problem, jest nazywany estetyką biało-czerwoną. Kiedy dziąsła narastają na zęby, ich korona wydaje się krótsza, a my zamiast pięknego uśmiechu, mamy do czynienia z tzw. uśmiechem dziąsłowym. Gingiwoplastyka koryguje problem z estetyką biało-czerwoną, a tym samym prowadzi do poprawy jakości naszego uśmiechu. Sam zbieg bywa pomocny również w momencie, kiedy korona zęba złamie się pod dziąsłem. Zabieg gingiwoplastyki jest bezbolesny i przeprowadza się go na znieczuleniu miejscowym.
Z punktu widzenia technicznego zabieg wygląda w sposób następujący: dentysta wycina fragment dziąsła, który jest zbyt duży, a następnie obrabia kość w taki sposób, aby linia dziąseł i zębów była równa i tym samym estetyczna. Gojąca się rana jest zszywana, a na dziąsła zostaje nałożony opatrunek.
Ile to kosztuje?
Cena zabiegu jest zależna od miast, gabinetu oraz osoby, która podejmuje się go przeprowadzić. Im chirurg ma lepszą renomę, tym wyższa będzie cena gingiwoplastyki. Średni koszt zabiegu przy jednym zębie to ok. 1000 złotych, ale ceny potrafią być znacznie wyższe. Pomimo wysokiej ceny, wiele osób decyduje się na wykonanie zabiegu, ponieważ jest on niezwykle skuteczny i potrafi korygować, np. wady genetyczne dziąseł.
Jak dbać o dziąsła?
Dbanie o zęby i dziąsła jest podstawą, jeśli nie chcemy mieć do czynienia z zabiegiem gingiwoplastyki. Do higieny jamy ustnej używajmy zawsze szczoteczek z miękkim lub średnim włosiem. Oprócz tego należy korzystać z nici dentystycznej, która pomoże zadbać o przestrzeń między zębową. Jeśli cierpimy na któreś ze wspomnianych schorzeń, takich jak szczękościsk, powinniśmy skontaktować się z lekarzem i to z nim ustalić plan naszego leczenia.