Idealne śniadanie dla 2-latka – z czego powinno się składać?

Idealne śniadanie dla 2-latka – z czego powinno się składać?

You are currently viewing Idealne śniadanie dla 2-latka – z czego powinno się składać?

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dostarcza organizmowi składników odżywczych i energii na resztę dnia. Tak jest nie tylko w przypadku osób dorosłych, ale również w przypadku małych dzieci. W przypadku 2-latków ogromnie ważne jest, aby śniadanie było odpowiednio zbilansowane. To istotne, ponieważ śniadanie musi dostarczać maluchowi nie tylko energii na resztę dnia, ale również musi dostarczać składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Jak zatem powinno wyglądać idealne śniadanie dla 2-lata?

Ile powinien jeść 2-latek?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to z tego, że każde dziecko rozwija się po prostu inaczej. Jedne dzieci rozwijają się nieco szybciej, inne nieco wolniej. Jednak niezależnie od tempa rozwoju malucha ważne jest, aby dostarczać mu odpowiednią ilość witamin i środków odżywczych. Dziecko w wieku 2 lat na pewno spożywać powinno dziennie 5 posiłków. Mowa tu o śniadaniu, drugim śniadaniu, obiedzie, podwieczorku i kolacji. Istotne jest również, aby posiłki te podawane były o stałych porach. Pozwali to na unormowanie się apetytu u dziecka. Między stałymi posiłkami maluch nie powinien dodatkowo podjadać.

Co podawać 2-latkowi na śniadanie?

Śniadanie 2-latka powinna być przede wszystkim zdrowe. Dlatego dobrze, aby składało się głównie z mleka oraz produktów zbożowych z pełnego ziarna. Dobrym przykładem mogą być tu choćby płatki owsiane lub jaglane z mlekiem, bądź otręby z dodatkiem owoców. Dziecko w wieku 2 lat może już spożywać pieczywo i warto malucha do tego przyzwyczajać. Dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań, aby podawać dziecku na śniadanie także pieczywo razowe najlepiej z twarożkiem lub szybką bądź polędwicą, ale w niewielkich ilościach. Na śniadanie można 2-latkowi przygotować także jajko. Jak wspomniano wcześniej, dziecko oprócz samego śniadania powinno spożywać także drugie śniadanie. Najlepiej, aby składało się z produktów mlecznych. Mowa tu o jogurcie, kefirze czy twarożku. Dobrze sprawdzi się również żółty ser i ser topiony.

Jaka jest najlepsza pora na śniadanie dla 2-lata?

Śniadania w przypadku małego dziecka jest niezwykle ważne. Dostarcza energii, składników odżywczych i witamin. Jednak istotne jest nie tylko to, co dziecko je na śniadanie, ale również to kiedy je spożywa. Najlepsza pora na śniadanie dla 2-lata to mniej więcej 15-30 minut po wstaniu. Po przerwie nocnej dzieci w tym wieku zwykle odczuwają już głód. Dlatego nie grymaszą, a wręcz przeciwnie. Z chęcią zjadają pierwszy posiłek już po pół godzinie po wstaniu. W związku z tym, że dzieci po przespanej nocy czują apetyt i jedzą z chęcią, to warto, aby w śniadaniu znalazły się produkty bogate w białko i witaminy. Takie składniki odżywcze zapewnią dziecku energię na kolejne godziny.

Nowe pokarmy w menu dziecka – jak je wprowadzać?

Ważne jest również, aby dzieci w wieku 2-lat spożywały różnorodne produkty spożywcze. Często jednak nie jest to takie proste. Maluchy mają bowiem tendencję do tego, że jeśli upodobają sobie jaką potrawę to przez długi czas nie chcą jeść nic innego. W takim przypadku nie powinno się zmuszać dziecka do jedzenia innych potraw. Znacznie lepiej jest odczekać dłuższy czas, nawet kilka tygodni i wówczas spróbować jeszcze raz podać dziecku coś innego do jedzenia na śniadanie. Wówczas dziecko z większą ochotą spróbuje czegoś innego.

Śniadanie dla 2-latka powinno być smaczne, zdrowe i treściwe. Warto zatem wziąć pod uwagę powyższe wskazówki dotyczące produktów, z których takie śniadanie może się składać. Można być wówczas pewnym, że dostarczać będzie się maluchowi wszystko, czego jego organizm potrzebuje.