Codzienna porcja soku to najlepszy sposób na przemycenie dużej ilości owoców i warzyw do diety. Trzeba jednak pamiętać, że używanie sokowirówki każdego dnia powinno wiązać się z jej równie częstym myciem. Tylko w ten sposób zachowasz odpowiednią higienę i zadbasz o to, aby urządzenie dobrze spełniało swoją funkcję przez wiele lat. Sprawdź, jak konkretnie dbać o sokowirówkę.
Z tekstu dowiesz się:
- jak często czyścić sokowirówkę,
- w jaki sposób najlepiej myć sokowirówkę,
- o czym warto pamiętać, aby sokowirówka służyła przez wiele lat.
Sokowirówka to urządzenie, które z pewnością warto mieć w swojej kuchni. Niezależnie od tego, czy masz już swój sprzęt, czy jeszcze poszukujesz idealnego modelu, warto poznać kilka zasad dotyczących jego pielęgnacji. Jeśli będziesz się ich trzymać, urządzenie będzie służyło bezawaryjnie przez całą gwarancję, a nawet znacznie dłużej.
Sokowirówka wolnoobrotowa – jak często ją myć?
Zasada jest prosta: zarówno sokowirówka, jak i inne urządzenia z kategorii małego AGD (np. blender czy mikser), powinny być czyszczone po każdym użyciu. Co więcej, najlepiej umyć je od razu po tym, jak skończysz z nich korzystać – w ten sposób cały proces będzie o wiele łatwiejszy i szybszy. Jeśli jednak zdarzy Ci się o tym zapomnieć, warto namoczyć poszczególne części w wodzie, a dopiero potem wziąć się za czyszczenie.
Zastanawiasz się, jak rozebrać sokowirówkę do umycia? W przypadku większości modeli jest to bardzo proste i intuicyjne, ale w razie trudności zawsze możesz skorzystać z instrukcji obsługi. Pamiętaj, że powinieneś umyć wszystkie części urządzenia, które da się oddzielić od podstawy z silnikiem. Zwróć uwagę, że części sokowirówki nie powinno się wkładać do zmywarki, ponieważ grozi to uszkodzeniem gumowych uszczelek i innych delikatnych elementów.
Mycie sokowirówki – opłukanie z resztek nie wystarczy!
Aby sokowirówka była dokładnie wyczyszczona, nie wystarczy rozkręcić ją i włożyć pod bieżącą wodę. Jeśli kiedykolwiek wybrałeś taką „drogę na skróty”, być może zauważyłeś, że na poszczególnych elementach urządzenia pojawił się charakterystyczny, brązowy osad. To nie wada fabryczna ani uszkodzenie materiału. Jego źródłem są składniki mineralne z roślin, które przetwarzasz na sok. Pojawianie się osadu na plastikowych i gumowych częściach jest zjawiskiem normalnym w przypadku każdej, nawet najlepszej sokowirówki – ale to nie znaczy, że nie warto go usuwać. W końcu nie jest on ani estetyczny, ani higieniczny.
Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń, wykonaj kilka prostych kroków:
- Rozłóż urządzenie na części zgodnie z instrukcją.
- Do ciepłej wody (poniżej 60°C) dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń.
- Użyj przygotowanej wody z płynem, aby wyczyścić elementy sokowirówki. Sitko oczyść za pomocą szczotki, pozostałe wyjmowane elementy umyj gąbką lub szmatką.
- Przepłucz wszystkie elementy w czystej, ciepłej wodzie.
Jak dbać o sokowirówkę – inne wskazówki
Regularne i dokładne mycie to najważniejsza część pielęgnacji urządzeń do wyciskania soku. O czym jeszcze warto pamiętać? Podpowiadamy:
- sito od sokowirówki montuj tylko w jednej pozycji – jeśli nie wchodzi, nie wciskaj go na siłę, tylko poszukaj odpowiedniego ułożenia,
- nie używaj metalowych szczoteczek do czyszczenia sitka (może się w ten sposób stępić i szybko wymagać wymiany) ani plastikowych części (mogą zostać nieestetyczne rysy),
- jeśli do wnętrza urządzenia dostaną się cząstki jedzenia, natychmiast odłącz je od źródła zasilania – twardy element może łatwo uszkodzić silnik,
- nie obciążaj silnika nadmiernie – dzięki temu unikniesz awarii z powodu przegrzania.
Wiesz już, jak dbać o sokowirówkę, aby służyła Ci przez wiele lat. Jeśli wciąż poszukujesz idealnego urządzenia dla siebie, sprawdź małe AGD Zelmer, np. model ZJE4800 SANO. To najwyższej jakości sprzęt sprawdzonej marki. Nie bez powodu sokowirówki Zelmer od lat są jednymi z najczęściej spotykanych w polskich domach!