Jak dbać o wzrok? Kiedy warto pójść do okulisty?

  • Kategoria Zdrowie
  • Opublikowano:

Jak dbać o wzrok? Kiedy warto pójść do okulisty?

You are currently viewing Jak dbać o wzrok? Kiedy warto pójść do okulisty?

Na jakie choroby chorują oczy człowieka? Czy są sposoby na to, aby samodzielnie zadbać o zachowanie dobrego wzroku? Jakie objawy zwiastują kłopoty ze wzrokiem i kiedy trzeba pójść do okulisty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Od czego zależy jakość naszego wzroku?

Na jakość wzroku składa się kilka czynników. Są to przede wszystkim predyspozycje genetyczne do określonych chorób, takich zwyrodnienia barwnikowe siatkówki czy wady tęczówki. Równie istotny jest tryb życia i choroby przewlekłe. Obecnie największym problemem jest wielogodzinne wpatrywanie się w monitor komputera, w smartfony, tablety i tego typu urządzenia, które emitują światło szkodliwe dla naszych oczu. Wzrok wysila się. Oko produkuje coraz mniej filmu łzowego, więc jego powierzchnia staje się przesuszona. To z tego powodu czujemy pieczenie i ból oczu. Doraźną ulgę przyniosą krople nawilżające z apteki. Jeśli czujesz, że przesadziłeś z pracą przed komputerem, to zrób sobie przerwę. Idź na długi spacer wśród zieleni. Popatrz na otoczenie i na przyrodę. Zjedz deser z owocami leśnymi. Częstą przyczyną problemów ze wzrokiem jest nie leczona cukrzyca oraz nadciśnienie krwi. Tu ważne jest ustabilizowanie poziomu cukru we krwi oraz skoków ciśnienia. Kolejny czynnik osłabiający wzrok to praca w szkodliwych warunkach bez zabezpieczenia wzroku. Tu narażeni są przede wszystkim spawacze, ślusarze i budowlańcy. Warto zawsze pamiętać o stosowaniu dobrych okularów ochronnych lub w zależności od potrzeb maski do spawania.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u okulisty?

Przede wszystkim warto raz w roku kontrolować stan wzroku w gabinecie okulistycznym. Okulista sprawdzi, czy funkcja wzroku jest prawidłowa, a w razie potrzeby przeprowadzi badanie dna oka. To badanie pozwala określić stan siatkówki, plamki żółtej, nerwów wzrokowych i naczyń krwionośnych w oku. Niepokojące symptomy, z którymi niezwłocznie trzeba się udać do okulisty, to:

  • zaburzenia widzenia, tj. plamki przed oczami, widzenie przez mgłę, błyski w oku – może to być jaskra lub zaćma;
  • urazy mechaniczne, tj. opiłki w oku lub substancje chemiczne – w tym przypadku najlepiej szybko udać się na ostry dyżur okulistyczny;
  • kłopoty ze łzawieniem oczu, wytężanie wzroku, częste bóle głowy, problemy z widzeniem o zmroku, zaburzenia ostrości widzenia.

W przypadku kłopotów ze wzrokiem wizyta u okulisty polega najczęściej na przeprowadzeniu badań i podaniu recepty na okulary korekcyjne. Niekiedy wykryte choroby wymagają długiego leczenia lub zabiegu operacyjnego na oddziale okulistycznym.

Choroby oczu, wymagające interwencji chirurgicznej

Schorzenia, które można szybko wyleczyć dzięki interwencji chirurgicznej, to:

  • zaćma, czyli katarakta, którą leczy się, usuwając zmętniała soczewkę i wszczepiając sztuczną soczewkę;
  • laserowa trabekuloplastyka jaskry;
  • laserowa korekta wady wzroku, w tym krótkowzroczności i astygmatyzmu;
  • operacyjne leczenie zeza, polegające na chirurgicznej interwencji w obrębie mięśni poruszających gałka oczną.

Zabiegi wymagają precyzji i doświadczenia u operatora. Niestety poza leczeniem zaćmy i zeza, pozostałe zabiegi nie są refundowane przez Fundusz Zdrowia. Wykonać je można w prywatnych klinikach. Szukając kliniki, warto sugerować się nie tylko cena zabiegu, ale przede wszystkim doświadczeniem specjalistów i opinią wśród pacjentów.