Jakie składniki kosmetyków do włosów są godne uwagi?

  • Kategoria Zdrowie
  • Opublikowano:

Jakie składniki kosmetyków do włosów są godne uwagi?

You are currently viewing Jakie składniki kosmetyków do włosów są godne uwagi?
Natural organic skin care flat lay. Natural organic beauty cosmetic products on white background: hand lotion, face cream in jar, essential oil, skin roller, with eucalyptus and tea tree leaves

Podczas poszukiwania idealnych kosmetyków do włosów, warto mieć na uwadze ich skład. Najlepiej jest stawiać na naturalne dodatki, które bardzo dobrze działają na włosy. Zapomnijmy o sztucznych związkach typu parabeny i silikony. Wykazują one bowiem szkodliwe działanie, zaburzające kondycję fryzury. Jakie składniki kosmetyków do włosów warto wybierać? O czym pamiętać w trakcie zakupu?

Zadbane włosy

Jeśli chcemy zadbać o piękną fryzurę, z pewnością posłużą nam kosmetyki do pielęgnacji włosów. Opcji do wyboru mamy mnóstwo, dlatego każdy dobierze to, czego potrzebuje. Najlepiej odżywimy nasze włosy za pomocą pielęgnacji. Co może nam się przydać? Warto regularnie sięgać po:

  • Szampony i odżywki
  • Maski
  • Olejki
  • Serum 
  • Balsamy do włosów

Po każdym umyciu warto użyć odżywki, a raz w tygodniu przyda się zastosowanie maseczki odżywczej. Niezwykle popularne stały się także olejki do włosów, występujące w formie produktów niewymagających spłukiwania lub masek. Pamiętajmy o tym, że odpowiednie odżywienie ma wpływ na to, jak prezentuje się nasza fryzura. 

Składniki kosmetyków do włosów

Okazuje się, że w kosmetykach do włosów znajdziemy różnorodne substancje aktywne o różnym przeznaczeniu. Jedną z nich jest też substancja odżywiająca skórę głowy i włosy. Trzeba wiedzieć, że działanie wielu składników jest badane już od wieków. Z kolei najnowsze propozycje tworzone są na podstawie aktualnych testów. Czego potrzebują nasze włosy? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest jednoznaczna. Każdy ma bowiem inne oczekiwania i inny rodzaj włosów. 

W pielęgnacji włosów ogromne znaczenie ma zachowanie równowagi PEH. Osiągniemy to dzięki proteinom, humektantom i emolientom. Te składniki są bardzo ważne dla zachowania włosów w odpowiedniej kondycji. Trzeba je zatem nakładać w określonej częstotliwości i ilości. Przyjrzyjmy się po kolei każdemu składnikowi:

  • Proteiny – wykazują działanie rekonstruujące i odbudowujące. Jest to główny budulec włosów, dlatego warto sięgać po kosmetyki z proteinami chociaż raz w tygodniu. 
  • Humektanty – mają wpływ na nawilżenie i nawodnienie kosmyków. W naszej pielęgnacji warto 1-2 razy w tygodniu stosować produkty z tymi dodatkami. 
  • Emolienty – pozwalają one odżywić i wygładzić włosy. Ponadto przedłużają działanie odżywczych substancji. Powinniśmy po nie sięgać często, najlepiej podczas każdego mycia. 

Nasze włosy uwielbiają naturalne składniki odżywcze. Chodzi tutaj głównie o cynk, miedź, krzem, biotynę, aminokwasy siarkowe, witaminy A, E, C, kwas foliowy itp. Nie wybierajmy produktów, które bazują na szkodliwych i sztucznych dodatkach. Przez to nasze włosy stają się zniszczone i suche oraz mniej odporne na działanie zewnętrznych czynników. W każdym przypadku na wagę złota są składniki naturalne. Pochodzą one z tego, co dało nam środowisko. Producenci kosmetyków do włosów doskonale wiedzą, jak ważne jest połączenie skuteczności działania i wysokiej jakości. Produkty niezawodne znajdziemy z powodzeniem w wielu drogeriach, w tym także internetowych. Dzięki temu codzienna pielęgnacja włosów staje się przyjemnością.