Po okresie letnim, gdy temperatury były wysokie włosy stały się przesuszone. Dodatkowo cykl włosa sprawia, że to właśnie jesienią włosy wypadają w większej ilości. Wymagają zatem szczególnej pielęgnacji wzmacniającej i odżywiającej. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zadbać o włosy jesienią. Poznajcie top 5 porad.
Po pierwsze: wizyta u barbera
Na samym początku warto zadbać o to, by włosy naturalnie się wzmocniły, a więc przyciąć osłabione i rozdwojone końcówki. Nie dotyczy to tylko kobiet i mężczyzn z długimi włosami, ale każdego, kto może pochwalić się fryzurą na głowie. Przy okazji można przejść drobną lub większą jesienną metamorfozę. Dodać kilka refleksów albo zmienić dotychczasowe cięcie. Każdy facet powinien zadbać także o zarost, bo i on jesienią staje się słabszy i przesuszony. Sprawdzi się trymowanie i tradycyjne golenie. Przy okazji można zyskać kilka cennych rad pielęgnacyjnych dotyczących włosów, ale i zarostu.
Po drugie: mycie włosów tak często jak tego potrzebują
Wiele osób zastanawia się, jak często myć włosy. I o ile latem sytuacja jest jasna. Każdy mężczyzna sporo się poci, więc przy okazji prysznica nie zakłada czepka na głowę, tylko myje włosy. Jesienią sytuacja nie jest już taka oczywista. Nie ma już upałów więc skóra głowy już tak się nie poci, a włosy raczej mniej się przetłuszczają. Jeżeli tak właśnie jest to wystarczy myć włosy co 2-3 dni. Będzie to także podejście proekologiczne, w końcu oszczędzanie wody jet bardzo ważne. Jeśli jednak Wasze włosy przetłuszczają się znacznie, to nie pozostaje nic innego, jak myć je codziennie. Trzeba tutaj jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego szamponu, który nie będzie nadmiernie obciążał włosów. Warto wiedzieć, że szampony z SLS najlepiej zamienić na te o lekkiej formule, a te na bazie silikonów stosować nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Należy też odpowiednio traktować włosy po myciu i to niezależnie od ich długości. Nie można ich wykręcać niczym w wyżymaczce, bo to prowadzi do ich łamania. Należy osuszyć je ręcznikiem delikatnie. Trzeba też pamiętać o częstej wymianie ręczników. Suszenie może odbywać się naturalnie, ale mało kto ma na to czas, a ponadto niektóre włosy pozostają płaskie, gdy nie są suszone suszarką z dyfuzorem. Warto suszyć właśnie takim urządzeniem z jonizacją, a dodatkowo przynajmniej pod koniec suszenia używać chłodnego nawiewu, a ponadto nie używać najwyższych obrotów. Oczywiście przed suszeniem ważne jest jeszcze odżywianie.
Po trzecie: dogłębne odżywianie
Po myciu i lekkim ususzeniu włosów ręcznikiem można przejść do nałożenia odżywki. To absolutne must have, bo włosy bez odżywki będą sianowate i trudne do rozczesania, nawet jeśli macie krótką męską fryzurę. Zatem dobra odżywka zawierająca składniki wzmacniające jest absolutnie pożądana. Raz w tygodniu warto wykonywać też maskę. Wtedy po nałożeniu maski nie można jej od razu spłukiwać i należy pozostawić ją na głowie przynajmniej przez 5 minut, choć wielu producentów zaleca 30 minut. Dzięki temu składniki wzmacniające i witaminowe mogą wniknąć we włosy i wtedy można je spłukać.
Po czwarte: jakie kosmetyki do układania włosów wybrać, by ich nie obciążać?
Na pewno sprawdzi się pasta do włosów, bo nie jest to produkt ciężki jak pomada do włosów, gdyż stworzony jest na bazie wody. Znacznie łatwiej zmyć taki produkt z włosów po całym dniu. Warto wiedzieć, że pasty do układania włosów mogą mieć różną moc, określaną jako chwyt. Oznacza to, że te o bardzo mocnym chwycie mogą przetrwać nawet silny wiatr czy większą wilgotność powietrza (nie mamy na myśli deszczu). Pasta do włosów sprawdzi się do układania każdej fryzury od męskiego jeżyka, przez efektowny pompadour, aż po awangardowy undercut. Dodatkowo można postawić też na prestyler. To produkt, który działa na włosy wzmacniająco, a dodatkowo jest w stanie wstępnie utrwalić fryzurę. Tonik do włosów można stosować przed pomadą albo jako samodzielny produkt stylizacyjny.
Po piąte: zadbaj o włosy także od środka i postaw na zbilansowaną dietę
Poza działaniem od zewnątrz na same włosy, warto pamiętać także o tym, jak ważna jest zbilansowana dieta. Na włosy w sposób szczególny dobrze działają produkty bogate w witaminy A, C, E, a także cynk, miedź, czy magnez. W diecie na lśniące i zdrowe włosy nie powinno zabraknąć ryb morskich. Należy za to unikać mięsa smażonego na tłuszczu, które jest pełne szkodliwych tłuszczów nasyconych. Warto sięgać po świeże sałatki na bazie sałaty, pomidorów, rzodkiewki, czy słonecznika.