Jak i czym pomalować ścianę przy kominku?

  • Kategoria Dom i Ogród
  • Opublikowano:

Jak i czym pomalować ścianę przy kominku?

You are currently viewing Jak i czym pomalować ścianę przy kominku?
Grey armchair next to silver table in elegant living room interior with fireplace and lamp. Real photo

Jak powszechnie wiadomo, ściany przy kominku bardzo szybko się brudzą. Nic dziwnego, że klienci często zlecają ich odświeżenie. Jak sprawnie pomalować te niełatwe powierzchnie? W tym artykule znajdziesz porady dla fachowców.

Malowanie ściany przy kominku – podstawowe wyzwania

Może się wydawać, że malowanie ściany przy kominku przebiega tak samo, jak malowanie zwykłych ścian. Jednak obecność kominka często stanowi spore wyzwanie nawet dla bardzo doświadczonych malarzy. Dlaczego? Niezależnie od tego, jak dobrze działa system wentylacyjny, dym i sadza zawsze znajdą drogę, aby przedostać się na zewnątrz.

Ściana przy kominku szybciej się brudzi i jest też narażona na kontakt z wysokimi temperaturami. Jeśli wcześniejsza powłoka została źle nałożona lub użyto do tego celu niewłaściwej farby, to ściana może się łuszczyć, a farba będzie mocno popękana. Dodatkowym utrudnieniem dla malarza, jest konieczność starannego pomalowania wszystkich zakamarków wokół kominka.

Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak prawidłowo pomalować ścianę przy kominku!

Jaką farbę na ścianę przy kominku wybrać?

Jeśli szukasz farby, która raz na zawsze zlikwiduje problem sadzy wokół kominka, to niestety musimy Cię rozczarować. Obecnie na rynku nie ma takiego produktu.

Nie oznacza to jednak, że do pomalowania takiej ściany możesz wybrać dowolną farbę. Do pokrycia sadzy będziesz potrzebował produktu o mocnym kryciu, który stworzy trwałą i odporną na szorowanie powłokę. Taka farba dłużej zachowa swój pierwotny kolor i będzie zdecydowanie łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Jeśli Twój klient lubi żywe i intensywne kolory, zaproponuj mu farby Dulux Professional. To lateksowe emulsje do ścian i sufitów o matowym wykończeniu. W kolekcji Dulux Professional dostępnych jest ponad 15 tysięcy barw, więc klient z pewnością znajdzie coś dla siebie. To preparaty polecane fachowcom, ponieważ charakteryzują się niskim poziomem chlapania, co znacząco ułatwia sprawne malowanie trudnodostępnych miejsc.

Jak przygotować ścianę przy kominku do malowania?

Jak zapewne wiesz, malowanie ścian zawsze musi być poprzedzone starannym przygotowaniem podłoża.

Choć sadzy nie da się do końca zmyć, to jednak nie powinieneś od razu nakładać na nią farbę. Może się bowiem okazać, że na powierzchni ściany znajdują się drobinki sadzy, które nie są mocno związane z podłożem. Takie cząsteczki możesz zmyć wilgotną ściereczką, skrobakiem do ścian lub specjalnym preparatem do usuwania sadzy ze ścian i podłóg.

Kolejnym problemem są popękane fragmenty farby. Możesz je usunąć przy użyciu szlifierki oscylacyjnej lub papieru ściernego. Jeśli powłoka bardzo mocno się łuszczy, lepszym rozwiązaniem będzie zdjęcie całej farby ze ściany i od podstaw przygotowanie jej do malowania.

Jak pomalować ścianę przy kominku?

Swoją pracę powinieneś zacząć od dokładnego zabezpieczenia kominka i prawidłowego ustawienia drabiny, abyś mógł wygodnie dosięgnąć do wszystkich zakamarków. Przy tym zleceniu przyda Ci się pędzel płaski, pędzel kątowy i wałek. Najważniejszym zadaniem będzie równomierne pokrycie ściany, aby kolor był tak samo intensywny na całej powierzchni podłoża.

Przy okazji malowania ściany może się okazać, że sufit również wymaga odświeżenia. Warto zaproponować to rozwiązanie klientowi, ponieważ po pomalowaniu ściany zanieczyszczenia i odbarwienia na suficie będą zdecydowanie bardziej widoczne.

Ile warstw farby trzeba nałożyć? Wszystko zależy od zastosowanego produktu. W przypadku farb Dulux Professional już dwie warstwy w zupełności wystarczą, aby uzyskać piękny i intensywny kolor. Te materiały malarskie wyróżniają się też krótkim czasem schnięcia.

Malowanie ściany przy kominku to spore wyzwanie. Kluczem do sukcesu będzie wybór dobrej farby o odpowiednich właściwościach i prawidłowe przygotowanie podłoża. Taka praca daje dużo satysfakcji, ponieważ odświeżona ściana optycznie powiększa, rozjaśnia i ożywia pomieszczenie.