Przewodnik po laptopach dla graczy – co musisz wiedzieć?

Przewodnik po laptopach dla graczy – co musisz wiedzieć?

You are currently viewing Przewodnik po laptopach dla graczy – co musisz wiedzieć?

Kupując laptop do gier, nie możemy wybrać pierwszej lepszej maszyny, która będzie stała w sklepie. Musimy wziąć pod uwagę wiele parametrów, które pozwolą nam czerpać pełną przyjemność z grania w nasze ulubione tytuły. W krótkim poradniku podpowiemy ci, co powinieneś wiedzieć oraz na co zwracać uwagę podczas kupna laptopa do gier.

Karta graficzna to kwestia podstawowa

Jest to z całą pewnością najważniejszy aspekt podczas wyboru laptopa do gier. Nie możemy oszczędzać na karcie graficznej, najtańsze modele bowiem nie umożliwią nam nawet grania w jakości Full HD. Należy tutaj zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną kwestię. Karty graficzne w laptopach są nieco mniej wydajne niż ich odpowiedniki w komputerach stacjonarnych. Różnica polega z reguły na taktowaniu zegara. W kartach graficznych umieszczanych w laptopach taktowanie jest mniejsze z powodu mniejszego poboru energii. 

Poza częstotliwością taktowania zegara powinniśmy zwrócić również uwagę na VRAM. Jeżeli będzie jej zbyt mało, gra będzie się wieszać. Absolutnym minimum w tym przypadku są 4 GB. Do pełnego komfortu grania wymagane jest jednak 6 GB. 

Ile powinno być pamięci RAM w laptopie dla graczy?

Pamięć RAM to kwestia, która zaraz po karcie graficznej odgrywa kluczową rolę, biorąc pod uwagę dobór komputera mobilnego dla gracza. Ile zatem powinno znaleźć się w nim pamięci ramowej? Musimy zwrócić uwagę na to, że 4 GB pamięci RAM przy graniu w najnowsze, wymagające tytuły może przypominać oglądanie filmu klatka po klatce. Dołożenie kolejnych 4 GB sprawia, że można już w miarę swobodnie grać w tego rodzaju tytuły. Aby uzyskać pełnię efektów i przyjemności z grania, sugeruje się, aby komputer do gier posiadał jednak 16 GB pamięci RAM. 

Procesor – serce komputera

Abyśmy mogli czerpać pełną radość z grania w nasze ulubione tytuły, ważny jest również dobór odpowiedniego procesora. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych procesorów w przypadku graczy jest procesor Intel Core. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku kart graficznych, procesory w komputerach stacjonarnych oraz laptopach różnią się od siebie. W komputerach stacjonarnych dostępna jest bardzo duża przestrzeń chłodzenia. Laptop siłą rzeczy charakteryzuje się małą przestrzenią, a co za tym idzie, laptopy pobierają mniej prądu, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. Ma to jednak przełożenie na wydajność, czyli mówiąc konkretnie częstotliwość zegara. 

Liczne testy wskazują, że optymalny dla graczy jest procesor Intel Core i5. Świetnym wyborem może okazać się też Intel Core i7. Procesory Intel Core i3 sprawdzą się w mało zaawansowanych tytułach. 

Warto postawić na procesor posiadający 6 rdzeni. Bardzo wiele tytułów wykorzystuje je już teraz i nic nie wskazuje na to, że w przyszłości trend ten ulegnie zmianie. 

Dysk – jaki wybrać?

Jeżeli mowa o grach, stawiajmy zawsze na dysk typu SSD. Jest on cichy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wpływa też znacząco na szybkość całego systemu i ładowanie się gier. Jest znacznie lepszy niż standardowy dysk HDD. 

Jaki powinien być laptop gracza?

Dla graczy najważniejsza jest karta graficzna, najlepiej o pamięci VRAM na poziomie 6 GB, pamięć RAM o co najmniej 8 GB oraz procesor. W kwestii procesora popularne są te z rodziny Intel Core. Stawiajmy też na dysk typu SSD. Jeżeli zamierzasz kupić laptop do gier, sprawdź: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/seria_acer-nitro-5 .