Psycholog dziecięcy – kiedy się do niego udać i jak go znaleźć?

  • Kategoria Psychologia
  • Opublikowano:

Psycholog dziecięcy – kiedy się do niego udać i jak go znaleźć?

You are currently viewing Psycholog dziecięcy – kiedy się do niego udać i jak go znaleźć?
selective focus of sad kid with dyslexia and child psychologist on background

Obserwując odbiegające od normy zachowania swoich dzieci, rodzice często odwlekają decyzję o zabraniu ich na wizytę do psychologa. Z jednej strony można to zrozumieć – każdy z początku ma nadzieję, iż problem ustanie samoistnie. W wielu kręgach specjaliści z tego zakresu źle się kojarzą, a wśród rodziców pojawia się pewna obawa, co do późniejszego funkcjonowania dziecka ze świadomością jego stygmatyzacji.

Niemniej jednak, każde odwlekanie w czasie może tylko bardziej pogorszyć sprawę. Psycholog dziecięcy ma na celu pomaganie młodym osobom w tych ciężkich dla ich rozwoju czasach. Wybranie się do takiego specjalisty nie jest żadną oznaką słabości, a wyłącznie miłości i wsparcia najbliższych. Kiedy więc wybrać się z dzieckiem do psychologa? Jak przygotować się do wizyty? O tym postaramy się opowiedzieć w poniższym wpisie.

Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa?

Psycholog dziecięcy bardzo często towarzyszy dzieciom nieuleczalnie chorym w hospicjach. Jego obecność pomaga większości pociech zapomnieć na chwilę o naprawdę sporych problemach. Ważne jest natomiast prawidłowe podejście takiej osoby do wykonywanej pracy i powierzanych obowiązków.

Czasem rodzicom wydaje się, że skoro ich dziecko urodziło się zdrowe, to nie ma powodów, dla których mogłoby ono dysponować słabą kondycją psychiczną. Jest to podejście bardzo nieadekwatne do czasów, w których żyjemy. Poszczególne zdarzenia w rodzinie, szkole czy nawet na świecie mogą znacząco wpłynąć na psychikę młodej osoby. Dlatego, nawet przy zaobserwowaniu najmniejszych sygnałów odbiegających od normy, warto stać się znacznie bardziej czujnym. Bardzo często zdarza się, że nawet dłuższa rozmowa z rodzicem korzystnie wpłynie na samopoczucie dziecka. Kiedy jednak to nie pomaga, warto wybrać się do specjalisty.

Excited cute little african american girl at child psychologists office, sitting on chair in front of attractive female therapist, raising hands up, smiling, feeling safe. Child psychotherapy concept

Oznaki problemów u dzieci – jak je rozpoznać?

Natychmiastowe wsparcie psychologiczne dla dzieci okaże się niezbędne wówczas, gdy rodzic zaobserwuje u swojej pociechy niepokojące zachowania. Wiek w tej kwestii nie ma znaczenia – konsultacje z psychologiem można odbywać już w momencie, kiedy dziecko ukończy trzeci miesiąc życia. Do najczęstszych oznak związanych z niepokojącym zachowaniem pociech zaliczamy:

  • Zwiększone napięcie mięśniowe
  • Agresję i rozdrażnienie
  • Nadwrażliwość na bodźce
  • Bezsenność
  • Chęć odseparowania od najbliższych i znajomych

Takich symptomów może być znacznie więcej. Oczywiście, jeśli którykolwiek z nich okaże się jednorazowym, wtedy nie ma zbytnio powodów do obaw. Najgorsza jest jednak powtarzalność, która z czasem może znacznie nasilić problemy.

Jak przygotować dziecko do wizyty psychologicznej?

Pierwsze spotkanie psychologa z dzieckiem uprzedzone jest wcześniejszą konsultacją z rodzicami. To oni muszą przekazać specjaliście swoje dotychczasowe obserwacje, aby ten zdołał obrać konkretny kierunek. Wbrew pozorom, pociechy nie trzeba specjalnie przygotowywać na spotkanie. Całość wizyty przebiega bardzo spontanicznie i toczy się w miłej atmosferze. W zależności od wieku, rozmowa może toczyć się nawet w obecności zabawek bądź rysowanek.