Filozofia Lagom: sztuka umiaru i równowagi w życiu

  • Kategoria Psychologia
  • Opublikowano:

Filozofia Lagom: sztuka umiaru i równowagi w życiu

You are currently viewing Filozofia Lagom: sztuka umiaru i równowagi w życiu
Outdoor atmospheric lifestyle portrait of young beautiful lady. Warm autumn

Przekonaj się, na czym polega Lagom i dlaczego warto żyć zgodnie z jej zasadami.

Lagom – to pochodzące ze Szwecji wyrażenie nie posiada dosłownego tłumaczenia na inne języki. Opisuje ono jednak ideę równowagi, umiaru i stanu, który jest „w sam raz”. W coraz bardziej zabieganym świecie, gdzie nadmiar stał się normą, filozofia Lagom przypomina nam o wartości umiaru i poszukiwania harmonii w życiu codziennym. Przekonaj się, na czym dokładnie polega.

1. Jak wprowadzić Lagom do codziennego życia?

Lagom może być najlepiej opisane jako „nie za dużo, nie za mało”, co doskonale oddaje ducha szwedzkiego społeczeństwa. Szwedzi od dawna pielęgnują kulturę równowagi, szacunku do przyrody i dbałości o zdrowie psychiczne.

  • Konsumpcja: Zamiast dążyć do nadmiaru, Lagom zachęca do umiarkowanej konsumpcji. Oznacza to na przykład kupowanie rzeczy wysokiej jakości, które będą trwałe, zamiast wielu przedmiotów niskiej jakości.

  • Relacje: W relacjach z innymi warto szukać równowagi, unikając ekstremów. Oznacza to pielęgnowanie głębokich, autentycznych relacji zamiast powierzchownych znajomości.

  • Praca: Zamiast pracować do wyczerpania, warto szukać równowagi między pracą a życiem prywatnym, dbając o czas dla siebie i bliskich.

  • Środowisko: Lagom promuje także dbałość o środowisko, zachęcając do recyklingu, unikania marnowania zasobów i szacunku do natury.

2. Wpływ na zdrowie i dobrostan

Dbałość o równowagę i umiar, które promuje Lagom, może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

  • Lepsze umiejętność radzenia sobie ze stresem: bycie blisko natury, ograniczanie nadmiaru bodźców i wsłuchiwanie się w potrzeby ducha i ciała, pozwalą lepiej rozumieć emocje, które przychodzą i efektywniej sobie z nimi radzić.1

  • Poprawa jakości snu: Umiar w spożyciu alkoholu, w konsumpcji kofeiny czy czasu spędzanego przed ekranem (szczególnie w godzinach wieczornych) sprzyja lepszemu snowi. Warto zadbać również o higienę snu. Wywietrzenie sypialni, nieprzejadanie się wieczorem, czy odłożenie telefonu na minimum godzinę przed snem może pozytywnie wpłynąć na jego jakość i łatwość zaśnięcia.2

  • Większa satysfakcja z życia: Skupienie się na jakości zamiast na ilości w różnych aspektach życia może przynieść większą satysfakcję i poczucie spełnienia.

3. Równowaga w domu

Lagom może być także stosowane w aranżacji wnętrz. Zamiast przepełnionych przestrzeni, warto dążyć do prostoty, funkcjonalności i harmonii. Wybierając meble i dekoracje warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej” i stawiać na jakość zamiast ilość.

4. Krytyka i refleksja

Chociaż koncepcja Lagom jest głęboko zakorzeniona w szwedzkiej kulturze, jej uniwersalne zasady mogą znaleźć zastosowanie w wielu kulturach na całym świecie. Poszukiwanie równowagi, umiaru i harmonii jest wartością, która przekracza granice krajów i kultur. W czasach globalizacji, kiedy wiele społeczeństw zmaga się z konsekwencjami konsumpcjonizmu, przesytu informacji i przyspieszenia tempa życia, idee zawarte w filozofii Lagom mogą być kluczem do znalezienia spokoju i zadowolenia.

Oczywiście, każda kultura może interpretować i adaptować zasady Lagom na swój sposób, dostosowując je do lokalnych realiów i wartości. W Polsce Lagom możesz wprowadzić do swojego życia minimalizując ilość rzeczy lub wybierając naturalne, minimalistyczne produkty spożywcze, kosmetyki czy suplementy, takie jak Naturell.

Naturell – w zgodzie ze szwedzką filozofią życia

Suplementy Naturell zostały stworzone w oparciu o szwedzką filozofię życia – dokładnie „w sam raz”. Mają one dostarczyć Twojemu organizmowi dokładnie to, czego potrzebuje. Odpowiednią ilość składnika aktywnego – ani mniej, ani więcej. W ofercie Naturell znajdziesz zarówno witaminy dla kobiet, witaminy dla mężczyzn, składniki mineralne, ekstrakty roślinne, kwasy omega, odpowiednio skomponowane suplementy dla dzieci, jak i preparaty dla wegan i wegetarian.

Suplementy Naturell to formuły oparte o odpowiednio dobrane składniki – marka stawia na organiczne, naturalne i aktywne-metylowane składniki. Na wielu produktach znajdziesz też informację o tzw. czystym składzie. Oznacza to, że w preparatach Naturell nie ma składników wypełniających, barwników czy konserwantów syntetycznego pochodzenia.

artykuł na zlecenie Naturell

1 Nejade RM, Grace D, Bowman LR. What is the impact of nature on human health? A scoping review of the literature. J Glob Health. 2022;12:04099. Published 2022 Dec 16. doi:10.7189/jogh.12.04099

2 Baranwal N, Yu PK, Siegel NS. Sleep physiology, pathophysiology, and sleep hygiene. Prog Cardiovasc Dis. 2023;77:59-69. doi:10.1016/j.pcad.2023.02.005