Spuchnięte powieki i łzawienie oczu – czy to objawy uczulenia?

  • Kategoria Zdrowie
  • Opublikowano:

Spuchnięte powieki i łzawienie oczu – czy to objawy uczulenia?

You are currently viewing Spuchnięte powieki i łzawienie oczu – czy to objawy uczulenia?
Pain. Tired Exhausted Stressed Woman Suffering From Strong Eye Pain. Portrait Of Beautiful Young Female Feeling Sick, Having Headache, Nose Pain And Touching Painful Eyes. Healthcare. High Resolution

Reakcja uczuleniowa może powodować wiele różnych objawów, także ze strony narządu wzroku. Nie zawsze przyczyną łzawienia oczu i spuchniętych powiek jest alergia, jednak plasuje się ona wśród tych najbardziej prawdopodobnych. Jakie rodzaje alergii mogą sprawić, że cierpią nasze oczy i jak postępować, gdy pojawia się świąd, podrażnienie i łzawienie? Sprawdź!

Alergia – problem pojawiający się nie tylko w sezonie wiosennym

Alergia może być sezonowa – ten rodzaj uczulenia najczęściej dotyczy alergii wziewnych na pyłki roślin i zarodniki grzybów pleśniowych. Alergie wziewne dotyczą jednak także np. roztoczy kurzu domowego i sierści oraz wydzielin zwierząt – ten typ uczulenia trwa niezmiennie przez cały rok [1].

Alergie całoroczne to także te pokarmowe oraz kontaktowe (skórne) [1]. Kontakt z alergenem, czyli neutralną dla zdrowych osób substancją, powoduje reakcję obronną organizmu. Układ odpornościowy mobilizuje się do walki z „wrogiem” i uruchamia mechanizm indukujący stan zapalny w miejscu styczności z alergenem, czyli najczęściej błon śluzowych. Przy alergiach wziewnych pojawia się podrażnienie i obrzęk śluzówki nosa, gardła i spojówek. Alergiom pokarmowym towarzyszą problemy ze strony układu pokarmowego, zaś przy alergiach kontaktowych pojawia się zazwyczaj wysypka [1]. Alergie mogą dawać jednak różne, czasem nietypowe objawy, także ze strony narządów nienarażonych bezpośrednio na kontakt z alergenem.

Reakcje uczuleniowe stanowią coraz poważniejszy problem w Europie i na całym świecie – według prognoz The European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI) do 2025 r. problem alergii będzie dotyczył ponad połowy mieszkańców Europy. Jest to związane z zanieczyszczeniem środowiska, powszechnym stosowaniem detergentów i innymi czynnikami cywilizacyjnymi.

Objawy alergii ze strony oczu

Najczęstszym powodem reakcji alergicznej ze strony oczu i objawów takich jak łzawienie, podrażnienie i swędzenie oczu oraz powiek są alergie wziewne [2]. Tego typu objawy mogą pojawić się jednak również przy alergiach pokarmowych. Jedną z konsekwencji długotrwałej alergii pokarmowej jest uogólniony stan zapalny i zapalenie spojówek na tle uczuleniowym [3]. Oczy są wówczas przekrwione, pojawia się obrzęk worka spojówkowego i mętna wydzielina, a także światłowstręt. Spuchnięte powieki mogą natomiast świadczyć o alergii kontaktowej – na przykład o uczuleniu na składnik kosmetyku. Zmiany skórne wokół oczu i kontaktowe zapalenie skóry powiek może też jednak towarzyszyć alergiom wziewnym, podobnie jak alergiczne zapalenie spojówek i rogówki.

Jak postępować, gdy pojawią się objawy alergii ze strony oczu?

Przy objawach alergii ze strony oczu zaleca się konsultację zarówno z lekarzem alergologiem, jak i z okulistą. Alergolog na podstawie wywiadu z pacjentem i badań określi typ alergii i rodzaj alergenów. Podstawą leczenia przy alergiach wziewnych jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych [4], zaś w przypadku alergii pokarmowych i skórnych – unikanie kontaktu z alergenem. Dobrą metodą leczenia objawowego przy podrażnieniu i łzawieniu oczu jest stosowanie kropli nawilżających z ektoiną. Wspomagają one działanie naturalnego filmu łzowego, a dodatkowo ektoina tworzy na powierzchni oka barierę ochronną, utrudniając kontakt z alergenem i chroniąc rogówkę oraz spojówki. Przy alergiach wziewnych zaleca się również nosić okulary przeciwsłoneczne, dzięki którym część pyłków zatrzymuje się na szkłach i nie przenika do oczu. Po przyjściu do domu warto też przemyć oczy roztworem soli fizjologicznej.

Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

Bibliografia:

  1. Monika Świerczyńska- Krępa, Alergia, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia , data dostępu 22.05.2023.
  2. Monika Świerczyńska- Krępa, Alergeny wziewne „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 22.05.2023.
  3. Ewa Bogacka, Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/69492,alergiczne-zapalenie-spojowek.
  4. Monika Świerczyńska-Krępa, Leczenie alergii, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57567,leczenie-alergii, data dostępu 24.05.2023.