Akwarystyka słodkowodna – załóż własne akwarium!

Akwarystyka słodkowodna – załóż własne akwarium!

You are currently viewing Akwarystyka słodkowodna – załóż własne akwarium!

Akwarystyka słodkowodna to dziedzina, od której większość wielbicieli tego hobby zaczyna swoją przygodę z akwarystyką. Akwarium słodkowodne jest dużo łatwiejsze w prowadzeniu i tańsze niż słonowodne. W zbiorniku słodkowodnym możesz odtworzyć różne rodzaje naturalnych biotopów. Zatem akwarium takie może być równie piękne i fascynujące jak akwarium morskie.

Akwarystyka to hobby, które wymaga odpowiedzialności i systematyczności, ale jest jednocześnie niezwykle relaksująca i daje radość z widoku pięknego, zadbanego zbiornika ze zdrowymi mieszkańcami.

Poniżej przeczytasz więcej na temat akwarystyki słodkowodnej.

Akwaria słodkowodne – mogą mieć różne wymiary i wymagania

Akwaria słodkowodne występują w różnych wielkościach, takich jak:

  • nano akwaria o pojemności do 30 l,

  • akwaria małe – 30-60 l,

  • średnie, o pojemności 60-120 l,

  • akwaria duże 120-450 l,

  • zbiorniki bardzo duże – 450-800 l

  • zbiorniki specjalistyczne – powyżej 800 l.

Przygodę z akwarystyką słodkowodną należy zacząć od zbiornika średniego, gdyż najłatwiej się o niego dba, tak pod względem instalacji i monitoringu sprzętu, jak pod względem pielęgnacji oraz dobrostanu flory i fauny zamieszkujących akwarium.

Akwaria najmniejsze i małe są trudne do utrzymania, jeśli chodzi o ich równowagę biologiczną, z kolei te duże wymagają od akwarysty naprawdę dużej wiedzy i, nie oszukujmy się, sporych nakładów finansowych.

Jaki rodzaj akwarium słodkowodnego? Sam wybierz!

Akwarystyka słodkowodna pozwala na rozwinięcie skrzydeł i wybór interesującego typu zbiornika pod względem biologicznym – ze sporej puli możliwości. Możesz stworzyć biotop charakterystyczny dla rzeki, wybranego jeziora, stawu, czy strumienia. Obsada zbiornika – zwierzęta i rośliny – muszą odpowiadać wzorcowi, który chcemy odtworzyć. Potrzeby zbiornika, konieczna pielęgnacja, temperatura, nawożenie, filtracja, oświetlenie – wszystko to trzeba dostosować do potrzeb wybranego biotopu. Istnieje też opcja pewnej improwizacji, to znaczy prób łączenia organizmów z różnych naturalnych słodkowodnych ekosystemów. Tylko wtedy trzeba szczególnie uważać na potrzeby wszystkich mieszkańców akwarium.

Zbiorniki słodkowodne dzielą się na:

  • akwaria biotopowe,

  • akwaria holenderskie – stricte roślinne

  • i akwaria wielogatunkowe.

Akwaria wielogatunkowe, ogólne są najpopularniejsze wśród hobbystów akwarystycznych. Należy komponując taki zbiornik upewnić się, że jego mieszkańcy nie stanowią dla siebie nawzajem zagrożenia i mają podobne wymagania do życia i zdrowego bytowania.

Akwaria biotopowe odtwarzają konkretne warunki danego ekosystemu słodkowodnego. Na pewno ich prowadzenie wymaga sporej wiedzy i zrozumienia specyfiki danego biotopu.

Akwarium roślinne, czyli akwarium holenderskie zawiera wyłącznie rośliny i zazwyczaj ma charakter dekoracyjny. Z roślin można tworzyć przepiękne aranżacje. Jest to założenie dla akwarystów o duszy artysty.

Szukasz najlepszego źródła sprzętu akwarystycznego i fachowego doradztwa? Postaw na Akwarium24!

Akwarium24 to znakomicie zaopatrzony sklep akwarystyczny, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do założenia i prowadzenia akwarium. Bonusem jest profesjonalna wiedza pracowników Akwarium24, którzy doradzą ci dobrze przy wyborze koniecznego sprzętu i odpowiedzą na nurtujące cię pytania.

Obsługa specjalistycznego sklepu akwarystycznego pomoże ci przejść przez proces zakładania twojego pierwszego akwarium, ale nawet jeśli wiesz już sporo o akwarystyce – zawsze można zasięgnąć porady, czy wysłuchać opinii innego fachowca.

Akwarystyka słodkowodna jest dostępna dla każdego, kto chciałby mieć własny zbiornik wodny. Akwarium zapewni wspaniałą ozdobę domu i niczym niezastąpiony relaks na co dzień. Warto zainwestować trochę pieniędzy, czasu i troski, żeby zrealizować marzenie o żywej kropli wody we własnym domu.