Automatyczne odpowietrzniki pływakowe – postaw na niezawodność!

Automatyczne odpowietrzniki pływakowe – postaw na niezawodność!

You are currently viewing Automatyczne odpowietrzniki pływakowe – postaw na niezawodność!

System grzewczy należy wyposażyć w odpowiedni system do usuwania powietrza – m.in. w niezawodne w jego eliminacji odpowietrzniki automatyczne. Zawory stanowią bazowe elementy wyposażenia każdego układu. Jaki odpowietrznik automatyczny do instalacji grzewczej wybrać? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

Dlaczego warto wyposażyć instalację w odpowietrzniki automatyczne?

Odpowietrzniki automatyczne skutecznie usuwają powietrze na etapie napełnienia oraz pracy instalacji. Ich zastosowanie wpływa na optymalną sprawność wymiany ciepła, zapobiega powstawaniu korozji czy głośnej pracy systemu. Zawory tego typu pełnią odpowiedzialną rolę w utrzymaniu wydajności całej instalacji i wyposażonych w nią urządzeń – dlatego ich wybór musi być przemyślany.

Na rynku grzewczo-chłodniczym znajdziemy wiele produktów do usuwania powietrza z instalacji, które różnią się między sobą m.in. tworzywem, z którego zostały wykonane czy konstrukcją. Jakie modele zaworów warto wziąć pod uwagę?

Jaki odpowietrznik automatyczny wybrać?

Przyjrzyjmy się automatycznym zaworom do usuwania powietrza z serii ROBOCAL® marki Caleffi. Odpowietrzniki występują w dwóch wersjach:

  1. Seria 5025 z zaworem stopowym, która przeznaczona jest do małych i średnich instalacji grzewczych.
  2. Seria 5027 z zaworem stopowym dedykowana do małych, średnich i dużych systemów grzewczych i chłodzących, oraz instalacji wody użytkowej.

Na czym opiera się zasada działania oraz specjalna konstrukcja odpowietrzników?

Odpowietrznik automatyczny z serii ROBOCAL® – zasada działania

Specyfika działania automatycznego odpowietrznika opiera się na ruchu pływaka, który otwiera i zamyka upust powietrza. Wykonywaną przez niego pracę możemy podzielić na dwie fazy:

  1. Faza pierwsza, czyli czas napełniania instalacji wodą. Pływak spoczywa na dnie korpusu, upust powietrza jest cały czas otwarty. Odpowietrznik automatyczny usuwa powietrze w sposób ciągły – aż do momentu, gdy nie dotrze do niego woda i podniesie pływak. To spowoduje zamkniecie upustu.
  2. Faza druga, czyli normalna praca instalacji. Powietrze płynące w medium trafia do odpowietrznika, gromadząc się jego górnej części. Gdy jest go odpowiednio dużo, pływak automatycznie opada i otwiera upust, a nadmiar powietrza jest usuwany – pływak podnosi się jednocześnie zamykając upust. W odpowietrzniku pozostaje jednak pewna objętość powietrza.

W instalacjach grzewczych i chłodniczych po napełnieniu układu nie należy zamykać upustu. W tej sytuacji odpowietrznik automatyczny nie będzie mógł pracować w fazie drugiej. Jedyną instalacją, w której jest to wymagane jest system solarny.

Automatyczne odpowietrzniki ROBOCAL® – konstrukcja

Ważną cechą odpowietrzników, która je wyróżnia jest ich specjalna konstrukcja. Element upustowy oraz pływak zostały opracowane tak, aby woda nie dostawała się do uszczelnienia upustu. Nie mają sztywnego połączenia – to pozwala na eliminację drgań, które mogą występować w instalacji i mieć negatywny wpływ na jego pracę. Zabezpiecza to również odpowietrznik automatyczny przed zanieczyszczeniami, które często są przyczyną wycieków.

Korpusy odpowietrzników

Korpusy odpowietrzników powietrza obu serii powstały z mosiądzu. Różnią się od siebie wielkością oraz położeniem upustu. W przypadku serii 5025 jest on poziomy, natomiast w serii 5027 korpus jest pionowy.

Pływak

Pływak, w który wyposażone są zawory został wykonany z polimeru. To element ruchomy, który odpowiada za upust powietrza oraz jego zamkniecie.

Warto wiedzieć również o tym, że seria odpowietrzników ROBOCAL® wyposażona została w zawory stopowe, co znacznie ułatwia ich konserwację.

Gdzie zamontować automatyczne odpowietrzniki?

Aby odpowietrzniki automatyczne spełniały swoją funkcję jak najlepiej, należy zamontować je w miejscach ewentualnego gromadzenia się powietrza. Są to:

  • zakończenia pionów,
  • miejsca zmiany prowadzenia przewodów w płaszczyźnie pionowej,
  • rozdzielacze,
  • zbiorniki buforowe,
  • sprzęgła hydrauliczne.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, prawidłowo działający system grzewczy musi być pozbawiony powietrza. Konieczne jest wprowadzenie odpowiednich i optymalnych rozwiązań, które prowadzą do jego eliminacji. Jednym z nich jest wyposażenie systemu w automatyczne odpowietrzniki pływakowe – np. z serii ROBOCAL®, które charakteryzują się szczególnie przemyślaną konstrukcją i sprawnością w usuwaniu gazów z instalacji.