Co to jest rękaw limfatyczny i do czego służy?

  • Kategoria Zdrowie
  • Opublikowano:

Co to jest rękaw limfatyczny i do czego służy?

You are currently viewing Co to jest rękaw limfatyczny i do czego służy?

Jeszcze do niedawna temat obrzęków limfatycznych nie był szerzej omawiany. Pojęcie to kojarzyło się raczej z opuchlizną nóg wynikającą z przeciążenia lub też niewydolności żylnej. W ogólnym pojęciu  nie traktowano takiej opuchlizny jako odrębnej jednostki chorobowej, która może w dłuższej perspektywie stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Na szczęście mówi się o obrzękach limfatycznych coraz więcej, a dzięki temu łatwiej dowiedzieć się, w jaki sposób można zapobiegać ich postępowi. Na rynku wyrobów medycznych pojawiają się różnego rodzaju rękawy uciskowe, które w znaczący sposób wspomagają leczenie obrzęków. Czym jest rękaw limfatyczny i kiedy należy go stosować? O tym poniżej.

Rękawy uciskowe – charakterystyka

Rękawy limfatyczne to specjalistyczne, a jednocześnie proste wyroby medyczne, które wspomagają leczenie obrzęków chłonnych. Wykonane są z miękkich i elastycznych materiałów, które delikatnie uciskają miejsca dotknięte obrzękiem. Materiały te są bezpieczne i dobrze tolerowane przez skórę pacjentów. Rękawy uciskowe występują w różnych wersjach: do stosowania w ciągu dnia lub nocy. Modele przeznaczone do stosowania w nocy posiadają dodatkowo wbudowaną warstwę wewnętrzną – bandaż Mobiderm, czyli małe, piankowe bloczki, wpływające na poprawę przepływu limfy.

rekaw-limfatyczny-2.jpg

Rękawy limfatyczne – innowacyjność w kuracji obrzęku limfatycznego

Obrzęk limfatyczny to przewlekła i ciężka choroba układu chłonnego. W jej przebiegu dochodzi do zastoju i nadmiernego gromadzenia się limfy w tkankach, co objawia się głównie nabrzmieniem kończyn górnych bądź dolnych. Obrzęk limfatyczny leczony jest dwuetapowo. Pierwszy etap odbywa się w klinice i polega na intensywnej redukcji obrzęków poprzez manualny drenaż limfatyczny, po którym przeprowadzane jest bandażowanie chorej kończyny. Drugi etap odbywa się w domu i polega na utrzymaniu efektów osiągniętych podczas fazy pierwszej. W tym celu pobierane są odpowiednie wymiary pacjenta i na ich podstawie dobierany jest gotowy rękaw limfatyczny lub wykonuje się go na miarę.

Rękawy uciskowe jako wsparcie po mastektomii

Rękaw limfatyczny bardzo często jest zalecany kobietom, które przeszły mastektomię (usunięcie piersi). Dlaczego właśnie po tym zabiegu? W trakcie operacji usuwana jest nie tylko pierś, ale również najbliższe węzły chłonne, które znajdują się pod pachą. Taka procedura wpływa negatywnie na system limfatyczny i uniemożliwia jego poprawne działanie. Zdarza się bardzo często, że limfa, nie mając ujścia, zbiera się w tkankach po stronie usuniętej piersi, co w konsekwencji powoduje puchnięcie ręki i ból. Zjawisko to niekoniecznie pojawia się bezpośrednio po zabiegu. Obrzęk limfatyczny może wystąpić dopiero po upływie kilku miesięcy, a czasem nawet i lat. Z tego względu każda kobieta, która była poddana operacji usunięcia piersi i miała tendencję do powstawania obrzęków kończyn, powinna profilaktycznie zakupić rękaw limfatyczny.