Wkładki ortopedyczne to wyrób medyczny, który może znacząco podnieść komfort chodzenia, nawet przy zaawansowanych deformacjach i nieprawidłowościach w budowie stóp. Ich zadaniem jest stabilizacja stopy, odpowiednia amortyzacja oraz utrzymanie jej w prawidłowym położeniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
• czym są ortopedyczne wkładki do butów,
• jakie są rodzaje wkładek ortopedycznych,
• kto powinien z nich korzystać.
Czym są i do czego służą wkładki ortopedyczne do butów?
Wkładki do butów służą do podnoszenia komfortu oraz niwelowania dolegliwości bólowych podczas noszenia różnych rodzajów obuwia.
W zależności od ich rodzaju, mogą być odpowiednie dla osób ze stopą pronującą, supinującą, z płaskostopiem, koślawością stóp i wieloma innymi nieprawidłowościami.
Nie zawsze jednak gotowy produkt trafi w Twoje specyficzne potrzeby. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być wykonanie wkładek do butów na indywidualne zamówienie.
Centrum Diagnostyki Stóp FOOTLAB to miejsce, w którym możesz wykonać komputerowe badanie stóp i na tej podstawie otrzymać produkt idealnie skrojony na miarę Twoich potrzeb.
Rodzaje wkładek ortopedycznych
Celem zastosowania wkładek ortopedycznych jest redukcja nieprawidłowości w budowie i ułożeniu stóp. Szczególnie wskazane są przy takich schorzeniach, jak:
- płaskostopie poprzeczne i podłużne,
- stopy koślawe,
- stopy wydrążone,
- paluchy koślawe,
- paluchy sztywne,
- zespół stopy wrażliwej,
- ostrogi piętowe.
Oprócz tych schorzeń, wkładki ortopedyczne zaleca się nosić także przy wadach postawy, między innymi koślawych kolanach, szpotowatości kolan, lordozie czy kifozie piersiowej. Prawidłowo dobrane wkładki redukują ból wywołany tymi dolegliwościami, a u dzieci mają działanie korekcyjne.
Wyróżniamy następujące rodzaje wkładek ortopedycznych do butów:
- wkładki supinujące – unoszą wewnętrzną krawędź stopy,
- wkładki pronujące – unoszą zewnętrzną krawędź stopy,
- wkładki stabilizujące piętę,
- wkładki korygujące wysokość stopy (wyrównanie skrótu kończyny),
- wkładki na płaskostopie – są odpowiednio wyprofilowane, w zależności od rodzaju płaskostopia,
- wkładki odciążające guza piętowego, przynosząc ulgę osobom cierpiącym na ostrogi piętowe.
Specjalistyczne wkładki do butów – dla sportowców, dla dzieci, dla cukrzyków
Wkładki ortopedyczne mogą mieć też specjalne przeznaczenie dla określonych grup osób. Specjalne wkładki do butów sportowych są dedykowane osobom, które uprawiają sport wymagający od nich pełnej wygody i amortyzacji stóp.
Wyróżniamy między innymi wkładki amortyzujące dla biegaczy. Zapewniają stabilizację stopy, prawidłowe rozłożenie nacisku oraz właściwe prowadzenie stopy podczas biegu.
Materiał, z jakiego są zrobione takie wkładki, zapewnia dużą sprężystość, a jednocześnie chroni miejsca najbardziej narażone na kontuzję. Ma to znaczenie zwłaszcza dla biegających po asfalcie czy innym twardym podłożu.
Wkładki do butów dla biegaczy znacząco podnoszą komfort podczas treningów. Stopa zdecydowanie mniej się męczy oraz jest mniej narażona na kontuzje, takie jak skręcenie stawu skokowego.
Wkładki do obuwia sportowego można dopasować także do innych dyscyplin sportowych i budowy stopy. Świetnie sprawdzą się podczas gry w siatkówkę i koszykówkę, podczas uprawiania nordic walkingu, do gry w tenisa, w piłkę nożną albo do butów narciarskich.
Wkładki dla dzieci mają za zadanie korygować wady postawy i nieprawidłowości w budowie stóp na etapie wzrostu oraz zapobiegać ich pogłębianiu się. U dzieci najczęściej stosuje się wkładki supinujące, które skutecznie eliminują koślawość stóp i kolan.
W przypadku stwierdzenia płaskostopia u dziecka, wkładki ortopedyczne będą podpierać łuki i stabilizować piętę, co zapobiegnie utrwaleniu się wady.
Specjalne wkładki ortopedyczne są także tworzone z myślą o diabetykach borykających się z problemem stopy cukrzycowej. Powstają ze specjalnych tworzyw o odpowiedniej gęstości i sprężystości.
Zapewniają poprawną amortyzację stóp, dopasowują się do ich kształtu, ale nie zmieniają go pod wpływem czynników zewnętrznych.
Do stóp po amputacji palców lub całego przodostopia stosuje się tzw. „wkładko-protezy”, w których wypełnia się ubytki w miejscach amputowanych części stopy, co zapobiega kolejnym urazom w wyniku przesuwania się stopy w bucie.
Dowiedz się więcej na temat: zastosowania i rodzajów ortopedycznych wkładek do butów
Indywidualne wkładki ortopedyczne na zamówienie
Choć na rynku możemy znaleźć wiele gotowych modeli wkładek ortopedycznych dedykowanych różnym wadom postawy i schorzeniom, znacznie lepszym rozwiązaniem są indywidualne wkładki ortopedyczne wykonane na zamówienie.
Cały projekt wkładki tworzony jest w oparciu o szczegółowe pomiary i komputerowy obraz stóp zamawiającego. Oprócz tego, lekarz przeprowadzający badanie dodaje swoje uwagi na podstawie wywiadu z pacjentem, analizy chodu i dolegliwości bólowych.
Dzięki temu projektant wkładki jest w stanie dokładnie określić, z jaką deformacją lub tendencją do deformacji stóp ma do czynienia. Co za tym idzie, wykonane wkładki będą idealnie dopasowane do tych parametrów.
Komfortu chodzenia z wkładkami wykonanymi na zamówienie nie da się porównać z niczym innym. Są one niejako skrojone na miarę, eliminują dolegliwości bólowe i pozwalają być bardziej aktywnym.