Jak pozbyć się tzw. czkawki pijackiej? Proste, domowe sposoby.

Jak pozbyć się tzw. czkawki pijackiej? Proste, domowe sposoby.

You are currently viewing Jak pozbyć się tzw. czkawki pijackiej? Proste, domowe sposoby.

Czkawka pijacka to potoczna nazwa używana jest przez większość społeczeństwa, lecz czy zastanawialiście się kiedyś czym jest ona spowodowana? Czy ten efekt jest przez alkohol? Czy każdemu się ona przytrafia? Jak się jej pozbyć? Myślę, że tak. Dlatego też przeczytajcie artykuł do końca. Tam dowiecie się jak walczyć z tą uciążliwą dolegliwością.

Czym jest czkawka pijacka?

        Czkawka pijacka jest to objaw spożywania alkoholu z dużą ilością gazu np. wina musujące, piwa czy też drinki z napojami gazowanymi. Nie musi to być jednak regułą. Każdy rodzaj alkoholu może spowodować czkawkę pijacką.  Duża zawartość dwutlenku węgla przyczynia się do powstawania czkawki. Nadmiar powietrza znajdującego się w żołądku powoduje mimowolne odruchy, które powodują charakterystyczny dźwięk, który nazywamy czkawką. Przyczynia się również do tego duża ilość kwasu, który znajduje się w napojach wysokoprocentowych. Może się ona pojawiać podczas spożycia małej ilości alkoholu, ale również wtedy, gdy się go nadużywa. Każdy może dostać czkawki, nie ma w tym przypadku reguły.

czkawka pijacka

Jak pozbyć się czkawki?

            Jedynym sposobem, aby czkawka pijacka się nie pojawiła to zaprzestanie spożywania alkoholu lub ograniczenie się do tego który nie posiada w sobie gazu. Należy też pamiętać, aby czynności towarzyszące piciu alkoholu, czyli np. jedzenie posiłku było powolne. Również spożywać napoje (w tym alkohol) powinno się pić powoli tak aby nie dostarczyć do żołądka nadmiernej ilości powietrza, które sprzyja powstawaniu czkawki.

            Nie należy się martwić, ponieważ czkawka przechodzi sama po kilku minutach, lecz jeśli jest ona bardzo uciążliwa to poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które mogą ułatwić walkę z uciążliwą dolegliwością. Są to sposoby, które można wykorzystać w każdej odmianie czkawki.

SPOSOBY NA CZKAWKĘ:

 • Wypij dużą ilość wody mineralnej (ważne, aby nie była gazowana). Pamiętaj, aby spożywać ją małymi łykami!
 • Uspokój swój oddech i skoncentruj się na wykonywaniu innej czynności.
 • Zjedz łyżeczkę lub dwie czystego cukry (może być również cukier puder). Może to wydawać się dosyć dziwne, lecz cukier powoduje powstawanie endorfin, które doprowadzają organizm człowieka do radości, która rozluźnia mięśnie.
 • Wypij rumianek lub napar z lipy. Jest to idealny sposób na pozbycie się czkawki, ponieważ napary takie otaczają żołądek co powoduje pozbycie się nadmiaru powietrza powodującego czkawkę. Jest to też idealny sposób na pozbycie się zgagi, która może towarzyszyć lub być następstwem czkawki.
 • Zjedz chleb żytni. Jeśli posiadasz grzanki z pieczywa żytniego weź mały kawałek chleba i pozwól mu, aby się powoli rozpuszczał.
 • Weź do ust średniej wielkości kawałek lodu. Rozpuszczający się lód może pomóc w pozbyciu się uciążliwej czkawki.
 • Zjedz lub napij się skoku z cytryny. Kwaśny smak jest dużym szokiem dla organizmu co może spowodować ustanie czkawki.
czkawka pijacka

              Zapewne wiele osób myśli, iż można też spróbować starego i chyba wszystkim znanego sposobu, który polega na przestraszeniu osoby, która ma czkawkę. Należy uważać z tą metodą, ponieważ nie wiemy jak dana osoba może zareagować na taką ingerencję. NIE RYZYKUJ I NIE STOSUJ TEJ METODY! Nie pij również napojów gazowanych, ponieważ jedynie można pogorszyć już ciężką i uciążliwą dolegliwość. Nie pij też większej ilości alkoholu z myślą, że to pomoże (przekonanie klin-klinem) jest to bardzo błędne podejście, nie warto ryzykować pogorszeniem się stanu.

           Są to metody domowe i nieprzetestowane przez lekarzy, jednakże z wielu doświadczeń można wywnioskować, iż są one skuteczne i nieinwazyjne. Każdy w domowym zaciszu lub podczas spotkania towarzyskiego może z nich skorzystać i w łatwy sposób pozbyć się czkawki. A co, jeśli czkawka po spożyciu alkoholu nie przechodzi? Przejdź do następnego punktu artykułu.

Co, jeśli czkawka nie przechodzi mimo zastosowanych metod oraz upływającego czasu?

            Czkawka pijacka powinna przejść sama od kilku do kilkunastu minut. Nie należy jednak bagatelizować sprawy i wszystkiego przypisywać alkoholowi, jeśli jest ona ciągła i trwa jeden lub nawet dwa dni. Wtedy należy udać się do lekarza. Uciążliwa dolegliwość może być spowodowana chorobami układu pokarmowego lub zaburzeń neurologicznych.

          Czkawka może również nawracać. Zapoczątkowana podczas spożywania alkoholu nie musi oznaczać, że jest to czkawka alkoholowa. Jeśli tak jak wcześniej zostało wspomniane, czkawka powraca w ciągu wielu dni i jest uciążliwa, a do tego bolesna należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli nie skontaktujesz się z lekarzem, zwykła czkawka, może doprowadzić do wielu poważniejszych chorób.

Podsumowując:

 • Czkawka pijacka jest spowodowana przez spożywanie alkoholu w każdej ilości.
 • Najczęściej jest spowodowana spożywaniem alkoholu zawierającego dwutlenek węgla, czyli gaz np. piwo, wino musujące itd.
 • Czkawka alkoholowa może być spowodowana zbyt szybkim spożywaniem alkoholu oraz towarzyszącemu jedzeniu.
 • Czkawki można pozbyć się domowymi sposobami.
 • Jeśli jest ona długotrwała i nawraca oraz towarzyszy podczas innych aktywności, należy skontaktować się z lekarzem.