Posiadanie wygodnej przestrzeni na świeżym powietrzu, w której można spędzać czas z rodziną bądź najbliższymi, jest sporą zaletą. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na wygospodarowanie miejsca na zadaszenie, wiatę czy też altanę w ogrodzie.
Kiedy najlepiej sprawdzi się zadaszenie, wiata, a kiedy altana do ogrodu?
Zadaszenie jest niekwestionowanym hitem modowym zarówno w prywatnych ogrodach, jak i zewnętrznych przestrzeniach. Świetnie ochrania przed słońcem oraz deszczem. To swego rodzaju komfortowa przestrzeń na świeżym powietrzu. Zadaszenie można umiejscowić nad tarasem bądź w ogrodzie. Lekkie i eleganckie konstrukcje nadadzą niepowtarzalnego klimatu, ponadto podkreślą walory ogrodu. Zadaszenie najczęściej umieszczane jest nad tarasem, dzięki czemu staje się on o wiele bardziej funkcjonalny. To również świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają ogrodu lub wystarczająco wolnej przestrzeni.
Wiata ogrodowa to konstrukcja, która podobna jest do altany. Różnica pomiędzy nimi polega na możliwości przeznaczenia lub zastosowania. Wiaty ogrodowe mogą służyć zarówno jako miejsce gospodarcze, garażowe, stanowisko postojowe, jak i przestrzeń do wypoczynku i rekreacji.
Z kolei altana pełni funkcję ozdobną, najczęściej dużego ogrodu. Zazwyczaj umieszczana jest w centralnym punkcie, aby była dobrze widoczna. To piękna aranżacja przestrzeni, która staje się niezwykle funkcjonalna i świetnie spełnia warunki do relaksu oraz odpoczynku. Altana stanowi doskonałe miejsce do spotkań rodzinnych i towarzyskich, a jednocześnie jest piękną ozdobą ogrodu. Miłośnicy grillowania mogą zdecydować się na montaż grilla w altanie. Takie rozwiązanie pozwoli na biesiadowanie i to niezależnie od pogody.
Jak wybrać odpowiednią konstrukcję wiaty zadaszenia czy altany do ogrodu?
Wybór konstrukcji zależy od indywidualnych preferencji. Można zdecydować się na zadaszenie w formie samonośnej bądź mocowanej do ściany domu, za pomocą stalowych kotew. Rozwiązanie powinno być uzależnione od dopasowania zadaszenia do bryły i wyglądu budynku oraz możliwości zakotwienia w częściach nośnych ściany zewnętrznej. Najpopularniejsza jest konstrukcja wykonana z drewna. W tym przypadku słupki nośne mocowane są w uchwytach, które są zatopione w płytkich fundamentach betonowych.
Z kolei konstrukcja wiaty ogrodowej powinna być uzależniona od jej przeznaczenia, wówczas można ją zaprojektować w sposób przemyślany oraz komponujący się z otoczeniem. Dopiero po określeniu funkcji, jaką ma pełnić wiata, można wybierać materiał na elementy konstrukcyjne. Dominującym kształtem jest kwadrat lub prostokąt.
Altana ogrodowa również daje sporą dowolność konstrukcyjną. Można ją zaprojektować w formie kwadratu, prostokąta, okręgu, sześciokąta, ośmiokąta, dziesięciokąta czy dwunastokąta. Decyzja uzależniona jest od indywidualnych preferencji. Wiele też zależy od aranżacji ogrodu, wolnej przestrzeni oraz wyglądu domu. Ważne, aby w środku altany było miejsce na meble ogrodowe lub do wypoczynku dla kilku osób.
Z jakich materiałów powinna być wykonana konstrukcja?
Zadaszenie może być wykonane na kilka sposobów. Dużą popularnością cieszy się drewno. Jednak szkło również jest chętnie wykorzystywane. Można zdecydować się na przyciemniane bądź szkło poliwęglanowe. Nowoczesnym rozwiązaniem stało się zadaszenie lamelowe na aluminiowych wspornikach, jednak taka konstrukcja wiąże się z większym nakładem finansowym. Dużą zaletą lameli jest możliwość ich rozsunięcia.
Wiaty najczęściej budowane są z drewna. W tym przypadku zazwyczaj stosuje się drewno sosnowe i świerkowe – to ze względów ekonomicznych, natomiast biorąc pod uwagę trwałość, stosuje się dąb oraz modrzew. Jednak kluczowym aspektem jest impregnacja. Ściany mogą być wykonane albo w całości z drewna bądź w połączeniu z cegłą. Pokryciem dachu może być gont (najczęściej stosowany), dachówka, blachodachówka lub papa.
Drewno jest najpopularniejszym materiałem, z jakiego wykonywane są altany ogrodowe. Głównie za sprawą walorów estetycznych. Przy odpowiedniej konserwacji jest to trwały materiał, który nadaje niepowtarzalnego wyglądu. Dodatkowo pasuje praktycznie do każdego ogrodu. Wybierając drewno jako materiał, warto zwrócić uwagę na jego rodzaj. Konieczna jest także systematyczna impregnacja. Altana ogrodowa może być również zbudowana z cegły i kamienia, które mają korzystne walory estetyczne lub z metalu, choć ten najczęściej używany jest do zadaszeń. Innym materiałem może być beton, z którego najczęściej tworzone są fundamenty i podłogi albo szkło, które świetnie sprawdza się w przypadku zabudowanej konstrukcji. Pokrycie elementów konstrukcji jest identyczne, jak w przypadku wiaty ogrodowej.
Niezależnie od zastosowanej konstrukcji, należy pamiętać o jej solidności i jakości wykonania. Stąd też ważne jest, aby wybierać materiały od renomowanych producentów. Jednym z nich jest firma DOL-EK, która cechuje się solidnością, trwałością oraz wysoką estetyką swoich produktów, które są unikatowe oraz zaprojektowane tak, aby spełnić oczekiwania klientów.
Jak wygląda kwestia konserwacji?
Najpopularniejszym materiałem konstrukcyjnym do zabudowań ogrodowych takich jak altana czy wiata, jest drewno. Niewątpliwie jest przyjemne w użytkowaniu i posiada piękne walory estetyczne, jednak wymaga systematycznej pielęgnacji. Konserwacja polega na zaimpregnowaniu drewna dedykowanymi środkami np. bejcą lub impregnatem. Warto to robić regularnie, aby móc cieszyć się trwałością zabudowy ogrodowej. Z kolei aluminium nie wymaga szczególnej pielęgnacji, należy jednak na bieżąco usuwać zabrudzenia. Inaczej jest w przypadku metalu, tutaj konserwacja jest konieczna. Czynniki atmosferyczne np. deszcz, powodują korozję. Warto zatem systematycznie czyścić konstrukcję i pokryć ją dedykowaną farbą bądź środkiem antykorozyjnym.
Zadaszenie, wiata czy altana to świetne miejsce, które warto mieć w swoim ogrodzie. Taka zabudowa z pewnością będzie funkcjonalna i użytkowana od wiosny aż do późnej jesieni.