Zrób swoją własną świeczkę zapachową – poradnik DIY

  • Kategoria Dom i Ogród
  • Opublikowano:

Zrób swoją własną świeczkę zapachową – poradnik DIY

You are currently viewing Zrób swoją własną świeczkę zapachową – poradnik DIY

Świece zapachowe przydają się nam o każdej porze roku, bo dzięki nim można szybko stworzyć przytulny klimat i wypełnić pomieszczenie przyjemnym aromatem. W sklepach dostępne są różne świece zapachowe, ale niestety większość z nich zawiera substancje szkodliwe dla naszego zdrowia. Podpowiadamy, jak zrobić własną ekologiczną świeczkę zapachową, więc zaopatrz się w wosk sojowy i przygotuj sobie trochę miejsca w kuchni!

Dlaczego warto zrezygnować z palenia świec zapachowych z parafiny?

Świece zapachowe upiększają każdą przestrzeń i roztaczają przyjemny aromat, co sprawia, że wnętrze staje się przytulniejsze. Wśród świec sprzedawanych w sklepach niestety prym wiodą świece parafinowe. Wiele osób regularnie palących takie świece odczuwa ból głowy i gardła, a także podrażnienie oczu. Częste wdychanie oparów parafiny przyczynia się do problemów z układem nerwowym i oddechowym. Na szczęście świeca sojowa to znakomita alternatywa dla produktu z parafiny. Co istotne, możesz wykonać ją samodzielnie, mając przy tym sporo przyjemności. Sprawdź, jak krok po kroku zrobić własne świeczki DIY!

Co jest potrzebne do wykonania świecy zapachowej DIY?

Świece DIY robi się dość szybko i bez długotrwałych przygotowań. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka składników, a całkiem możliwe, że jeden z nich, czyli olejek eteryczny, już masz w domu. Potrzebne Ci będą także akcesoria, w które warto zainwestować, bo na pewno przydadzą Ci się jeszcze wiele razy i to nie tylko do robienia kolejnych świec. Najważniejszy jest wosk sojowy, czyli bezpieczny i ekologiczny produkt, który jest otrzymywany z ziaren soi. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego wosku? Przeczytaj artykuł Czym jest wosk sojowy? Poznaj nasze woski sojowe, który został zamieszczony na blogu sklepu online ECOSPA. 

Oprócz wosku sojowego, będziesz potrzebować także knota bawełnianego lub drewnianego oraz olejków eterycznych, których temperatura zapłonu wynosi nie mniej niż 70 stopni Celsjusza oraz słoika o pojemności 120 ml (będzie odpowiedni na około 95 g wosku sojowego). Naszykuj również garnek z gorącą wodą i bagietkę lub łyżeczkę do mieszania. Bardzo przydana będzie także waga kuchenna lub laboratoryjna i zlewka szklana lub inne żaroodporne naczynie. 

Jak przygotować sojową świecę zapachową DIY?

Najpierw odważ w zlewce tyle wosku, ile jest potrzebne na uzupełnienie wnętrza wybranego przez Ciebie słoika. Następnie podgrzewaj wosk w kąpieli wodnej, aż do momentu, gdy całkowicie się rozpuści. Wówczas możesz już ostrożnie wyjąć zlewkę z kąpieli wodnej.

W kolejnym etapie pracy należy zamoczyć blaszkę bawełnianego knota w gorącym wosku. Pamiętaj o tym, aby od razu umocować knot na dnie słoika na samym środku. Należy przytrzymać knot tak długo, aż wosk zastygnie, a materiał przyklei się do dna. Do roztopionego i trochę schłodzonego już wosku dodaj ok. 5 g wybranego olejku eterycznego. Możesz też zastosować mieszankę olejków. Całość dokładnie wymieszaj i przelej do słoika. Tak przygotowana świeca powinna stygnąć przez 48 godzin. Po tym czasie Twoja zapachowa świeca sojowa będzie już gotowa do użytku!