Jak odświeżyć swój mebel bez większego wysiłku? Poradnik

Jak odświeżyć swój mebel bez większego wysiłku? Poradnik

You are currently viewing Jak odświeżyć swój mebel bez większego wysiłku? Poradnik

Odnawianie mebli to doskonały sposób, by dać im drugie życie. Można zdecydować się na totalną metamorfozę albo tylko lekko odświeżyć starą szafkę czy stół, wymieniając zniszczone obrzeża meblowe. Poznaj metody, dzięki którym Twoje meble zyskają nowe oblicze.

Metamorfoza starej komody lub krzeseł nie wymaga wielkiego wysiłku. Trzymaj się kilku podstawowych zasad, a Twoje meble odzyskają dawny blask!

Czyszczenie mebla

Przygotowanie mebla do renowacji zacznij od dokładnego obejrzenia i oceny jego stanu. Jeśli nie dostrzegasz mechanicznych uszkodzeń, odprysków, łuszczącej się farby czy lakieru, wystarczy zmatowić powierzchnię z pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego, a następnie odkurzyć.

Widzisz, że poprzednia warstwa odspaja się od podłoża? W takim razie musisz się jej pozbyć. Możesz posłużyć się gruboziarnistym papierem ściernym lub skorzystać ze specjalnego środka chemicznego, który zmiękczy starą powłokę, tak aby łatwo było ją usunąć skrobakiem. Później trzeba jeszcze zmatowić powierzchnię drobnym papierem.

Kolejny krok to odtłuszczenie mebla. Najprostszy sposób to umycie go wodą z płynem do mycia naczyń. Silniejszych zabrudzeń pozbędziesz się sięgając po środki chemiczne do odtłuszczania drewna. Można je kupić w marketach budowlanych.

Malowanie mebla

Do samodzielnego odnawiania mebli najlepiej stosować specjalne farby renowacyjne. Są łatwe w użyciu i nie wymagają podkładu. Farby renowacyjne do mebli sprawdzą się zwłaszcza gdy chcesz odświeżyć szafki w kuchni lub łazience. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i szorowanie. Nie szkodzi im kontakt z tłuszczem, detergentami, a także wodą i środkami spożywczymi.

obrzeza.jpg

Starą szafę czy krzesła możesz też pomalować farbą akrylową. Jej atutem jest to, że szybko schnie, ale jeśli liczysz na trwały efekt, a odnawiasz meble kuchenne albo inne pokryte laminatem, użyj najpierw farby podkładowej. Zyskasz dzięki temu lepszą przyczepność i większą odporność końcowej powłoki.

Chcesz uzyskać modny efekt postarzenia stołu czy krzeseł? W takim razie postaw na farbę kredową. Jest idealna do przecierek w stylu vintage.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj farby wybierzesz, pamiętaj, aby nie nakładać zbyt grubych warstw. Lepszy efekt uzyskasz stosując kilka cienkich warstw zamiast jednej grubszej. Nie udało się w pełni pokryć starego koloru za pierwszym razem? Nie szkodzi. Po wyschnięciu farby nałóż drugą, a później – dla wyrównania koloru – również trzecią warstwę.

Naklejanie naklejek i folii – jakie rodzaje są dostępne i jak je aplikować?

Jeśli masz w domu szafki wykończone laminatem, wykorzystaj do ich odnowienia okleiny meblowe. To prosty, niedrogi i szybki sposób, który pozwoli Ci uzyskać spektakularny efekt.

Samoprzylepne folie pokryte laminatem kupisz w wielu modnych kolorach i wzorach, a do tego są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwe do utrzymania w czystości. Znajdziesz je w marketach budowlanych, a także w sklepach internetowych.

Samoprzylepne okleiny sprawdzają się na gładkich powierzchniach pozbawionych dekoracyjnych frezów: drzwiczkach oraz blatach. Przed przyklejeniem folii szafki trzeba rozmontować, dokładnie oczyścić i odtłuścić korpusy oraz fronty. Należy też zaopatrzyć się w ostry nożyk do tapet, miarkę i ołówek. Do usuwania pęcherzyków powietrza spod folii przyda się rakla z filcem lub gumowy wałek.

Odmierzając ilość folii potrzebnej do oklejenia danego elementu, pamiętaj o pozostawieniu przynajmniej 1 cm zapasu z każdej strony. Przyklejaj okleinę, stopniowo odrywając papierowy podkład. Używaj rakli płynnym ruchem od środka na zewnątrz.

Zmiana obrzeży meblowych

Za dużo zachodu? Czasem wystarczy wymienić obrzeża meblowe (https://thermoplast.eu/produkty/profile-meblowe/obrzeza-meblowe/), by odmienić oblicze starej szafki czy stołu. Upływ czasu najbardziej widać przecież na krawędziach blatów, korpusów oraz frontów.

Stare obrzeża meblowe odklejają się i wykruszają? Wymień je na nowe! To najprostszy i najtańszy sposób, by poprawić estetykę mebli. Łatwe w montażu, samoprzylepne obrzeża meblowe z PCV oferuje firma Thermoplast – https://thermoplast.eu/.

Wystarczy przyłożyć je do krawędzi drzwiczek albo blatu i przeprasować przez papier żelazkiem na najniższej temperaturze. Pod wpływem gorąca klej roztapia się i trwale łączy z podłożem. Bogata kolorystyka oraz zróżnicowane szerokości obrzeży meblowych Thermoplast pozwolą każdemu znaleźć idealne dla siebie rozwiązanie.

Chcesz, aby Twoje meble wyróżniały się na tle innych? Wybierz obrzeża w kontrastowym kolorze. Tak odnowione szafki urozmaicą wystrój i będą przyciągać wzrok.