Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale meble tapicerowane są obecne w Twoim życiu każdego dnia. Nie wyobrażasz sobie salonu bez wygodnej kanapy albo narożnika? Twoim ulubionym meblem w mieszkaniu jest miękki fotel, w którym zaszywasz się z książką i kubkiem herbaty? No właśnie…
Chociaż chętnie korzystamy z nich na co dzień, nasza wiedza o kanapach, sofach, narożnikach, wersalkach czy fotelach zazwyczaj jest niewielka. Najczęściej ogranicza się do ich wyglądu i gabarytów. A szkoda.
Informacje dotyczące budowy oraz wykończenia np. kanapy mogą pomóc w wyborze modelu najlepiej dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Zobacz, co warto wiedzieć o meblach tapicerowanych.
Co to są meble tapicerowane?
Aby móc zagłębić się w szczegóły, na początek warto wyjaśnić, co kryje się pod pojęciem mebel tapicerowany. Najprościej można stwierdzić, że są to po prostu wszystkie meble wypoczynkowe, czyli wspomniane wcześniej narożniki, wersalki, fotele, pufy itp.
Bardziej fachowo należałoby powiedzieć, że meble tapicerowane spośród innych wyróżnia sposób obróbki. Ich powierzchnie użytkowe lub też wszystkie widoczne powierzchnie pokryte są materiałami obiciowymi na wyściółce, np. tkaniną czy skórą.
Tego typu mebli nie może zabraknąć w domowych wnętrzach. Pierwsze przychodzą nam zazwyczaj na myśl salon oraz sypialnia, ale to nie wszystko. Tapicerowane krzesła można także spotkać w jadalni, fotele w gabinecie, a pufy w garderobie. Elegancki puf lub fotel może stanąć nawet w łazience o charakterze pokoju kąpielowego.
Jak produkowane i skonstruowane są meble tapicerskie?
Tapicerowanie mebli wymaga fachowej wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Choć poszczególne kanapy czy rogówki mogą w znaczący sposób różnić się wyglądem, zasady ich konstrukcji są takie same. Podstawę stanowi najczęściej solidna drewniana rama. To ona odpowiada za wytrzymałość i trwałość mebla.
Natomiast miękkość i wygodę kanapy, fotele oraz narożniki zawdzięczają wypełnieniu. Najczęściej jest to elastyczna pianka tapicerska – trwała, szybko powracająca do pierwotnego kształtu i odporna na wgniecenia.
Do wypełnienia oparć i siedzisk standardowo używa się pianki poliuretanowej typu T. Stosuje się również droższą, wysokoelastyczną piankę HR, która lepiej dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Jest też bardziej trwała i odporna na odkształcenia.
Inne rodzaje wypełnienia mebla tapicerowanego, które można spotkać dziś na rynku, to pianki lateksowe i termoplastyczne. Te pierwsze – z naturalnego kauczuku – polecane są alergikom.
Zobacz wszystkie meble wypoczynkowe: https://bromarkt.pl/meble-wypoczynkowe
Pod warstwą pianki kanapa, fotel czy narożnik może mieć jeszcze elastyczne sprężyny: faliste, bonnelowe lub, rzadziej, kieszeniowe. Tego typu tapicerowanie kanapy zalecane jest zwłaszcza w przypadku modeli rozkładanych, z funkcją spania.
Jakie są rodzaje obicia tapicerskiego?
Ostatnim elementem budowy mebla tapicerowanego jest obicie. Tapicerka w największym stopniu decyduje o estetyce sofy czy fotela. Dlatego przywiązujemy do niej tak dużą wagę.
Do wyboru jest wiele rodzajów materiałów, jednolitych kolorystycznie albo wzorzystych. Każdy z nich oprócz walorów estetycznych, ma też określone właściwości praktyczne. Warto wziąć je pod uwagę wybierając mebel.
Cieszące się dużą popularnością welury cechuje elegancja i aksamitna miękkość. Kanapy, pufy i narożniki obite tą tkaniną zyskują luksusowy charakter. Welurowa tapicerka jest wytrzymała, lecz może być trudna w utrzymaniu czystości. Na rynku dostępne są jednak welury zabezpieczone specjalną hydrofobową powłoką, która utrudnia wnikanie zabrudzeń w głąb tkaniny.
Podobnym do weluru, przyjemnym w dotyku materiałem jest welwet. Elastyczna, subtelnie mieniąca się w świetle tkanina nadaje się do tapicerowania kanapy czy fotela o skomplikowanych kształtach.
Do popularnych materiałów tapicerskich zaliczają się też tkaniny strukturalne i plecionki. Większość z nich jest odporna na blaknięcie i łatwa w czyszczeniu. Plamy z herbaty, kawy, soku czy ketchupu można usunąć za pomocą ściereczki, wody i delikatnego detergentu, bez naruszania struktury materiału.
Meble wypoczynkowe mogą też być obite naturalną skórą. Jej zaletą jest nienaganny wygląd i trwałość. Większość zabrudzeń można z nich usunąć wilgotną szmatką. Skórzana tapicerka nie gromadzi kurzu i roztoczy, dlatego jest polecana alergikom. Wymaga jednak specjalnej pielęgnacji, a poza tym jest droga.
Tańsza, choć mniej wytrzymała, alternatywa to ekoskóra. Jest dostępna w wielu kolorach. Dobrze imituje naturalny materiał, ale szybciej się wyciera i pęka.
Meble tapicerowane to wygoda, funkcjonalność i elegancki design
Meble wypoczynkowe są bardzo wszechstronne i dają wiele możliwości aranżacyjnych. Oferta rynkowa jest dziś niezwykle bogata, zarówno jeśli chodzi o style, jak i kolorystykę czy rozmiary.
Przemyślany zestaw wypoczynkowy, dopasowany do potrzeb, metrażu i stylu wnętrza, pozwoli Ci zrelaksować się we własnym mieszkaniu. Wszystko, co potrzebne, znajdziesz w sklepie Bromarkt.pl.
Zobacz meble tapicerowane do salonu: https://bromarkt.pl/meble-wypoczynkowe-do-salonu
Mają wygodne kanapy, sofy, narożniki, wersalki i fotele w różnych rozmiarach i stylach. Ich wygląd łatwo dopasujesz do swoich potrzeb. Wystarczy, że skorzystasz z opcji „Dopasuj i kup”. Możesz wybrać rodzaj i kolor tapicerki, a także dowiedzieć się więcej o właściwościach proponowanych tkanin obiciowych.
Nieważne, czy jesteś zwolennikiem nowoczesności i minimalistycznej prostoty, czy wielbicielem klasyki, retro albo vintage. Czy wolisz surowość loftu, funkcjonalność skandynawskiego designu, czy przepych glamour – wśród propozycji Bromarkt.pl każdy znajdzie coś dla siebie!