Jak dbać o skórę z atopowym zapaleniem w czasie remisji?

  • Kategoria Zdrowie
  • Opublikowano:

Jak dbać o skórę z atopowym zapaleniem w czasie remisji?

You are currently viewing Jak dbać o skórę z atopowym zapaleniem w czasie remisji?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą zapalną, które powoduje często intensywny świąd, ale też silne podrażnienia skóry. Cechuje ją także okresowa remisja. Jeżeli do niej dojdzie to nie oznacza wcale, że AZS już nie powróci. Jednak można opóźnić ten stan. Ważna jest właściwa pielęgnacja skóry.

Atopowe zapalenia skóry – to trzeba wiedzieć

Szacuje się, że prawie 2% Polaków zmaga się z atopowym zapaleniem skóry. Choć są statystyki, które pokazują, że ta ilość może być znaczenie większa. Pewne jest to, że ta choroba jest przewlekła, jednak można doprowadzić do jej podleczenia, a dzięki temu i zmniejszenia uciążliwych objawów. Przede wszystkim leczenie zawsze musi odbywać się pod okiem dermatologa i nie należy stosować żadnych lekarstw bez porozumienia w nim. Jednak nie tylko farmakologia jest ważna, gdyż ważna jest też pielęgnacja skóry. Tutaj należy wiedzieć, że pielęgnacja nie może być nieprzemyślana. Nie można także stosować kosmetyków niskiej jakości, które w swoim składzie mają alkohol czy silikony, które mogą nasilać objawy. Trzeba zastosować dermokosmetyki, które mają przebadany kliniczne skład. Przede wszystkim trzeba wybierać emulsje czy kremy, które w składzie mają ceramidy. Doskonale odbudowują one strukturę skóry, zapewniają jej lepsze nawilżenie, a przy tym łagodzą stany zapalne. Chronią również przed zmiennymi i negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Tworzą na skórze swoisty film ochronny. W składzie musi znaleźć się też niacynamid. Taka pochodna witaminy B3 wzmacnia warstwę lipidową. Oczywiście w składzie nie może zabraknąć składnika, który zazwyczaj kojarzy się z medycyną estetyczną, czyli kwasu hialuronowego. Prawda jest taka, że jego rola nie kończy się tylko na wypełnianiu zmarszczek. Otóż zapewnia on optymalne nawilżenie skóry, a do tego łagodzi podrażnienia i leczy stany zapalne.

Właściwa dieta także się liczy, ale co jeszcze?

Nie ma czegoś takiego, jak pewna i skuteczna dieta, która leczy. Warto pamiętać, że atopowe zapalenie skóry może mieć objawy o różnej intensywności, ale stosując odpowiednie nawyki żywieniowe można zmniejszyć częstotliwość nasilania się objawów. Badania potwierdzają, że u osób z atopową skórą występuje większa podatność na infekcje, ale i słabsza ochrona skóry. Stąd też w prawidłowej diecie nie może zabraknąć tłustych ryb, choćby łososia czy makreli. Zaleca się także zażywanie tranu, który zapewnia ochronę przed infekcjami zarówno o podłożu bakteryjnym, jak i grzybicznym. Dieta powinna być oczywiście oparta o spożycie dużej ilości warzyw, które są pełne dobrze przyswajalnych składników odżywczych. Wzmacniają one też warstwę lipidową skóry. Należy zrezygnować z jedzenia typu fast food, które powoduje niedobory. Jednocześnie duża ilość konserwantów może nasilać objawy związane z atopowym zapaleniem skóry. Trzeba wypijać przynajmniej 2 litry wody niegazowanej. Profilaktycznie można wypić codziennie filiżankę herbaty zielonej. Od czasu do czasu zaleca się spożywanie wody z dodatkiem soku z aloesu. Bezwzględnie należy odstawić alkohol, nawet wino, podobnie zresztą jak papierosy. Objawy może nasilać stres. Stąd tak ważna jest także walka z nim. Rzecz jasna nie wyeliminuje się stresu ze swojego życia, jednak należy robić wszystko, by mniej go odczuwać. Zaleca się choćby uprawienia sportu, masaże relaksujące czy słuchanie muzyki poważnej.