Jak zaprojektować pokój dla chłopca?

Jak zaprojektować pokój dla chłopca?

You are currently viewing Jak zaprojektować pokój dla chłopca?
źródło zdjęć: elements.envato.com

Urządzenie pokoju dla chłopca jest niemałym wyzwaniem. Z jednej strony przestrzeń ta musi być dopasowana do jego potrzeb i zainteresowań, a z drugiej powinna spełniać swoją rolę przynajmniej przez kilka lat zanim zostanie odświeżona. W tym artykule podpowiemy na co zwrócić uwagę przy projektowaniu pokoju dla chłopca, aby stworzyć funkcjonalne i przytulne wnętrze.

Współpraca z dzieckiem

Niezależnie od typu pomieszczenia, projektowanie wnętrz zaczyna się od jakiegoś, mniej lub bardziej, kontentego pomysłu czy wizji. W przypadku dziecka wcale nie jest inaczej, gdyż na pewno już masz ogólny zamysł, jak chcesz urządzić pokój. Zanim jednak przystąpisz do planowania szczegółów, zapytaj swoją pociechę o preferencje. Na pewno ma już swoje ulubione kolory, zabawy czy pierwsze, dziecięce pasje. Zebranie jego i twoich pomysłów pomoże określić ogólny kierunek projektu.

To, że uwzględnisz zdanie swojego dziecka będzie miało dla niego duże znaczenie – poczuje, że ta przestrzeń jest faktycznie jego. Tym bardziej, gdy wspólnie będziecie wybierać dodatki takie jak kształt lampki, fototapeta na ścianę czy wzór na kocu.

Wybierzcie kolory i dodatki

Macie już ogólny zamysł, więc teraz możecie przejść do konkretnego planowania. Urządzanie i projektowanie wnętrz zazwyczaj można podzielić na dwa podejścia. W pierwszym wybiera się jedną, bazową barwę i do niej dobiera się inne, które znajdują się na dodatkach. W drugim tworzy się przyjemną i współgrającą ze sobą paletę różnych kolorów.

Dobrym pomysłem przy projektowaniu pokoju dla chłopca będzie wybór pastelowego odcienia na ściany. To sprawi, że z jednej strony wnętrze będzie sprzyjać odpoczynkowi, a z drugiej da większe pole do wykorzystania wyrazistych odcieni na dodatkowym wyposażaniu np. na dywanie, pufie do siedzenia czy krześle obrotowym przy biurku.

Wyrazistości i charakteru na pewno dodadzą także obrazki na ścianach, ozdobny klosz na lampę sufitową czy wielobarwne kosze na klocki. Na przykład, jeśli twój syn uwielbia kosmiczne przygody, możesz dodać obrazy kosmicznych statków i gwiazd. Innym, bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza w przypadku dzieci zaczynających już naukę w szkole, jest powieszenie tablicy korkowej lub magnetycznej na rysunki, notatki i zdjęcia.

projektant-wnetrz-2.jpg
źródło zdjęć: elements.envato.com

Funkcjonalność jest ważna

Podczas projektowania pokoju upewnij się, że jest on funkcjonalny i dostosowany do potrzeb dziecka. Musi być w nim miejsce, gdzie będzie się mogło bawić i odpoczywać, a także uczyć. Nawet jeśli twój syn jeszcze nie chodzi do szkoły, zaplanuj miejsce na biurko – to pozwoli ci uniknąć wielkich przemeblowań w przyszłości. Zapewnij także odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie zabawek, ubrań i innych rzeczy.

Jednocześnie podczas projektowania wnętrza wybieraj meble, które są odpowiednie dla wieku dziecka, ale również łatwe do utrzymania w czystości. Od razu możesz kupić dużą i pojemną szafę oraz regały na książki i zabawki, ale biurko i krzesło dopasuj do wieku. W przypadku łóżka – masz kilka opcji. Możesz je systematycznie wymieniać, od razu kupić większe lub wybrać takie, które „rośnie” wraz z dzieckiem.

Pamiętaj, że pokój dla twojego syna powinien być miejscem, w którym będzie czuł się swobodnie i komfortowo. Projektując tę przestrzeń, po prostu staraj się uwzględnić jego indywidualne preferencje i potrzeby, aby stworzyć miejsce, które będzie sprzyjać jego rozwojowi i zabawie, ale także odpoczynkowi i wyciszeniu.