Skąd biorą się krosty na twarzy?

  • Kategoria Zdrowie
  • Opublikowano:

Skąd biorą się krosty na twarzy?

You are currently viewing Skąd biorą się krosty na twarzy?

Chyba każdy chce uniknąć występowania krost na twarzy. Nie tylko są nieestetyczne, lecz często także bolesne. Pojawiają się u różnych ludzi, niezależnie od wieku. Skąd się biorą? Czy da się im zapobiegać? Co można zrobić, aby zmniejszyć ilość krost na twarzy i nie przejmować ich powrotem? Dowiedz się, jakie są podstawowe powody pojawiania się wyprysków!

Źle działająca gospodarka hormonalna

Trądzik hormonalny to przypadłość, która może spotkać każdego. Najczęściej pojawiają się one w wieku nastoletnim, gdy dochodzi do nagłe podniesienia się testosteronu w organizmie (zarówno młodych mężczyzn, jak i kobiet), jednak w późniejszych latach również może wystąpić. Po fazie dorastania wypryski i krosty znacznie częściej pojawiają się u kobiet. To wynik wieku zmian hormonalnych, np. w okresie menopauzy czy ciąży.

O trądziku hormonalnym mówi się, gdy zmiany na skórze występują w dużych ilościach i łączą się ze stałym zaczerwienieniem. Jeśli nie pomaga żadna pielęgnacja ani zabiegi, warto udać się do lekarza, aby wykonać badania i zacząć przyjmować odpowiednie leki. Jeśli powodem powstawania trądziku są hormony, nie da się go pozbyć za pomocą kosmetyków czy odpowiedniej pielęgnacji.

Nieodpowiednia dieta

Krosty na twarzy często pojawiają się u osób z nieodpowiednią dietą. Przede wszystkim zwraca się uwagę na słodycze, ostre potrawy i przyprawy oraz na wysokoprzetworzone produkty, np. częste spożywanie gotowych dań o złym składzie czy fast foodów. Taka dieta powoduje zwiększenie powstawania łoju, co przekłada się na pojawianie się licznych pryszczy ropnych oraz krost. Aby poprawić stan swojej skóry, warto przede wszystkim zrezygnować z tłustych produktów oraz słodkich przekąsek.

Krosty na twarzy mogą być także związane z nadużywaniem alkoholu czy paleniem papierosów. Używki bardzo często powodują zaostrzenie trądziku i nadmierne wysuszenie skóry. Jeśli chcemy zadbać o naszą cerę, warto z nich zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć na czas kuracji.

Nieprawidłowa higiena i dobór kosmetyków

Kolejnym powodem pojawiania się krost jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o codziennym oczyszczaniu skóry. Inaczej dochodzi do czopowania ujść gruczołów, co zwiększa ryzyko powstawania zmian ropnych. Warto pamiętać nie tylko o używaniu toników, żeli czy kremów, lecz także o niedotykaniu twarzy dłońmi czy przedmiotami, na których mogą znajdować się bakterie, np. smartfonem. Dobrze jest również zadbać o regularną zmianę ręczników oraz pościeli, aby jak najmniej zanieczyszczeń i drobnoustrojów miało kontakt z narażoną na problemy skórą. Możemy również zdecydować się na korzystanie z innego ręcznika do twarzy, niż tego, którego używamy do wycierania całego ciała po kąpieli.

Jeśli chodzi o dobór kosmetyków, warto poprosić o radę specjalistę. Najlepiej udać się do kosmetologa lub dermatologa, który zbada skórę i dobierze dla niej odpowiednie produkty. Istotne są ich składy i sposoby działania. Po zakupie wybranych preparatów należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu zgodnie z zaleceniami. Istotna jest tutaj systematyczność!